tehotenstvo-ilustr

Jód je pre zdravý vývoj a fungovanie ľudského organizmu mimoriadne dôležitý. Štítna žľaza potrebuje jód k produkcii dôležitých hormónov zodpovedných za významné funkcie nášho organizmu. Pri jeho nedostatku môžu nastať poruchy funkcie štítnej žľazy, ktoré vyvolávajú ďalšie zdravotné problémy. 

Osobitnú skupinu tvoria tehotné ženy. Jód zohráva svoju mimoriadne dôležitú úlohu už počas tehotenstva, teda od samého počiatku vývinu plodu, pričom dôsledky nedostatku jódu v tomto období sa už nedajú nikdy zvrátiť.

Z toho vyplýva, že tehotné ženy potrebujú zvýšené množstvo jódu, teda viac, ako je odporúčaná denná dávka – 150 mikrogramov pre dospelého človeka.

Tehotná žena musí zásobovať jódom nielen seba ale aj vyvíjajúci sa plod dieťatka a jeho vlastnú štítnu žľazu. Tá plní svoju funkciu už od 12. týždňa tehotenstva. Práve jód zohráva kľúčovú úlohu najmä v súvislosti s vývinom mozgu a následne jeho správnym fungovaním.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO upozorňuje, že nedostatok jódu v tehotenstve môže spôsobiť veľmi vážne komplikácie:

  • potrat
  • vrodené anomálie
  • endemický kreténizmus
  • mutizmus (neurologická porucha reči)
  • mentálnu retardáciu
  • zvýšenie perinatálnej mortality, (popôrodnej úmrtnosti)

Slovenskí odborníci poukazujú na mimoriadne dôležité odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie WHO a organizácie pre kontrolu porúch spôsobených nedostatkom jódu ICCIDD (The International Council for Control of Iodine Deficiency Disorders), ktoré odporúčajú tehotným a dojčiacim ženám zvýšenú dennú dávku jódu – až 250 mikrogramov denne, čo je takmer dvojnásobok odporúčanej dennej dávke pre dospelého jedinca. 

ICCIDD vyberá, ako alternatívu na riešenie jódového deficitu u tehotných žien, (ale aj pre iné skupiny populácie) výživový doplnok koncentrát JODIS.

Koncentrát JODIS – je prírodná voda s nízkym obsahom minerálov, obohatená vysokým obsahom zlúčenín jódu, presne podľa požiadaviek a noriem EÚ. Mnohí slovenskí gynekológovia JODIS koncentrát odporúčajú najmä z dôvodu, že nemá chuť ani zápach, preto je ľahko prijateľný tehotnými ženami. Nakoľko organizmus nadbytočný jód vylúči z tela matky von, nie je možné sa ním predávkovať.

 

Komplexná príprava budúcej mamičky na pôrod (psychická aj fyzická) – má za úlohu nielen informovať o zásadách správnej životosprávy, ale tiež zbaviť rodičku strachu a obáv, pretože pôrod je bežná fyziologická záležitosť. Psychofyzická príprava je nevyhnutným základom všetkých metód, ktoré podporujú a uľahčujú pôrod. – MUDr.Dagmar Gavorníková 

OBJEDNAJTE SA TERAZ  0905 48 08 48

 

 

Zdroj: wn-pr, interklinik

Prečítajte si tiež:  Príprava na pôrodNevoľnosť v tehotenstve;

Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *