Zena-tvar-krem-ilustr2

Naša koža je ochranným krytom pre vnútorné orgány, je dôležitá pri metabolických a imunitných procesoch, sprostredkúva niektoré zmyslové vnemy. Pôsobí na ňu množstvo podnetov, pričom niektorých sa sama bráni napríklad zhrubnutím, zvýšenou pigmentáciou, zmenami prekrvenia a podobne. Nezabúdajte na ňu, obzvlášť v zime!

Všeobecne sa traduje, že zvýšenú starostlivosť o pokožku jej venujeme primárne v lete, kedy sa snažíme chrániť ju pred prílišným slnečným žiarením. Rovnako – ak nie ešte viac – je však dôležité chrániť našu pokožku v zime, kedy je vystavená pôsobeniu nízkych teplôt, vetru a ústrednému kúreniu či prúdeniu teplého vzduchu z klimatizácie.

Tieto extrémne rozdiely teplôt kožu namáhajú a vysušujú, upozorňuje dermatologička Michaela Blaško. Aby sme si pokožku ochránili, je potrebné používať vhodnú kozmetiku, ktorá koži dodá potrebnú hydratáciu a ochranný lipidový obal.”

Na chladné obdobie sú vhodnejšie mastnejšie a hutnejšie prípravky. Pri výbere preto dbajte o to, aby ste si vybrali naozaj vhodný krém, ktorý vašu pokožku dostatočne ochráni pred všetkými nástrahami zimného obdobia.

Pri výbere prípravkov si nezabudnite preveriť ich zloženie. Ak máte citlivú pleť, bude pre vás vhodnejší krém bez obsahu parfumov a konzervačných látok. Mal by byť mastnejší, výživný s obsahom vitamínov A,D, E ako aj rôznych prírodných látok, ktoré pleť ošetrujú a pomáhajú aj vytvárať ochranný film. Sú to napríklad: bambucké maslo, výťažky z aloe vera, výťažky z nechtíka lekárskeho, arganový, mandľový, hroznový, avokádový olej a pod..

Dôležité je aj dodržiavanie pitného režimu, čiže hydratovanie zvnútra, vyvážená strava bohatá na dostatok ovocia, zeleniny, vlákniny, vitamínov, minerálov či stopových prvkov, – dodáva Blaško.

 

Nepomáhajú vám žiadne krémy, pleť máte stále citlivú a suchú? Príďte si dať spraviť komplexné vyšetrenie vašej pokožky a naše dermatologičky vám odporučia tú najlepšiu terapiu…

 OBJEDNAJTE SA TERAZ   0917 40 63 75

 

Spomínané fakty sa netýkajú iba žien, ale aj mužov. Dermatologička ďalej upozorňuje: U mužov okolo 35. roku veku sa znižuje množstvo kyseliny hyalurónovej v spojivovom tkanive, pleť je dehydrovaná a suchá a tiež sa oveľa viac začínajú objavovať vrásky. Preto by sa muži mali zamerať na dostatočnú hydratáciu pomocou kozmetiky a do starostlivosti zaradiť aj krémy proti vráskam.

V zimnom období by ste navyše mali venovať dostatočnú pozornosť aj starostlivosti o pokožku vašich rúk. Chlad ich totiž extrémne vysušuje, mali by ste preto dbať na podstatne zvýšenú hydratáciu.

Starostlivosť o chorú pokožku

Ak trpíte niektorým z kožných ochorení, tu bežné prípravky nestačia, taká pokožka si vyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Atopický ekzém či iné ekzematózne kožné ochorenia sa zvyknú v zime zhoršovať. Je to preto, lebo vonku pôsobí na pokožku zima a mráz. Vo vnútri sa naopak, často pohybujeme v prekúrených miestnostiach.

Nezabudnite:

  • na umývanie používajte len špeciálne mydlá a gély s kyslým alebo neutrálnym pH,tvár i ruky treba premastiť viackrát denne
  • uprednostňujte sprchu pred kúpeľom
  • natierajte si celé telo špeciálnymi telovými mliekami pre atopikov
  • ak máte ekzémy, nenoste príliš tesné oblečenie, trenie zhoršuje prejavy ochorenia
  • nevhodné je aj príliš teplé oblečenie, kožné prejavy zhoršuje aj potenie.

 

Zdroj: dermatologia, interklinik, wn-sita;

Prečítajte si tiež: Keď pokožka svrbí; Ekzém a dermatitídy; Ako sa účinne krémovať;

Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

Share

2 thoughts on “AKO NA TO Pokožka v zime

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *