Boris Jakubec Spaklinik

Ku krásnemu a zdravému telu pomáha nielen zdravá strava, šport či kozmetické produkty, ale tiež psychická pohoda. Ako sa hovorí – v zdravom tele, zdravý duch. Čo však robiť, keď vám bolesť skriví úsmev a slovo harmónia je zrazu neznámy pojem? Efektívnym spôsobom ako vrátiť telu duševnú a telesnú rovnováhu, sú rôzne terapie a masáže. Počuli ste už o Sneham masáži alebo kraniosakrálnej terapii? Nielen o liečivej sile dotyku, ale aj o správnej regenerácií a o tom, ako bolesti predchádzať, vám viac porozpráva fyzioterapeut nášho Spaklinik, Boris Jakubec.

Hovorí sa, že všetko, čo v priebehu dňa robíme, jeme alebo ako držíme telo, sa odzrkadlí na našom zdraví. Čo všetko viete Vy ako fyzioterapeut „prečítať“ z človeka a jeho životného štýlu, keď sa ho dotknete?

Ľudské telo má svoju optimálnu pohyblivosť. Ak zistíme obmedzenie alebo prípadnú stuhnutosť, môžeme pôsobiť priamo na túto časť tela. Práve preto je najdôležitejším faktorom úspešnej terapie správna diagnostika a určenie možných príčin vzniku problémov. Najčastejšie to bývajú stereotypy a pohybové korekcie. Je tu však ešte jeden zdroj možných príčin bolestí a to je psychika. Všetko okolo nás vnímame pomocou rôznych senzorov a vnemov. Tento senzorický systém nie je len o 5 zmysloch ako takých, ale hlavne o ich vzájomnom prepájaní, keď sa fyzická časť tela spája s psychickou a emocionálnou. Individuálny prístup a snaha „prečítať“ v človeku čo najviac sú pre mňa pri terapii veľmi dôležité.

Ľudia so sedavým zamestnaním najviac trpia bolesťami chrbta, krížov a šije. Pomoc zvyčajne vyhľadávajú až vtedy, keď je už bolesť neznesiteľná. Ako si vieme pomôcť sami a predchádzať tomuto stavu?

Žiadny extrém nie je dobrý. Dlhodobá statická poloha, ako je sedenie alebo státie, býva najčastejším dôvodom viacerých problémov. Prvoradé je tento stereotyp zmeniť. Buď skrátením času, ktorý v tejto polohe trávime, alebo správnou polohou tela a samozrejme aj cieleným cvičením a pohybom. Nie vždy však dokážeme zmierniť a uvoľniť napätie len samotným cvičením, preto je príjemným doplnením regenerácie masáž. Ako sa napokon hovorí, dotyk lieči.

Čo by sme mali podľa Vás robiť pred masážou i po nej, aby bola práca maséra na našom tele efektívna?

Najdôležitejšie je problém riešiť, nie sa ho len krátkodobo zbaviť. Každá terapia predstavuje len 50 % úspechu, o to ostatné sa musíme pričiniť my sami. Spojenie cvičenia a pravidelnej masáže so saunovaním je ideálnou kombináciou. Aj keď je to v dnešnej hektickej dobe ťažké, treba si jednoducho na seba a svoje zdravie nájsť čas.

Existuje viac ako sto rôznych masážnych techník. Vy sa venujete masáži SNÉHAN. V čom spočíva odlišnosť a jedinečnosť tejto techniky?

V rámci fyzioterapie sa v Spaklinik venujem viacerým manuálnym technikám. Snéhan je masáž, ktorej cieľom je pôsobiť na hĺbkové spazmy v oblasti úponov a väzivových tkanív. Môže sa robiť ako celková terapia pri svalovej disharmónii alebo čiastkovo na uvoľnenie určitých svalových partii a kĺbov. Pri tejto technike sa využíva aj bolestivý podnet ale v individuálnej, primeranej miere.

Keď nás niečo bolí, je náročné povoliť zovretie a uvoľniť sval. Ako sa teda vedome uvoľniť? Čo odporúčate?

Niekedy nás nebolí nič až kým nezačneme masírovať, avšak táto bolesť by mala byť uvoľňujúca. Pre mňa je podstatné vnímať senzitivitu klienta, ktorý by mal zase naopak vložiť dôveru do svojho terapeuta. Rovnako dôležité je dopriať si po terapii dostatok času a pokoja, nie hneď utekať za povinnosťami a tým sa vrátiť späť do stereotypu. Masáž vie harmonizovať celé telo, preto si treba tieto účinky vychutnať a udržať čo najdlhšie.

Vy sa vo svojej praxi venujete nielen masážam, ale aj kraniosakrálnej terapii. Čo sa pod týmto pojmom ukrýva a ako prebieha?

Kraniosakrálna terapia je veľmi jemná, neinvazívna technika. Pôsobí na nervovú sústavu a ovplyvňuje prietok mozgomiešneho moku. V stave hlbokej relaxácie sa snažíme prostredníctvom vnímavého a pozorného dotyku využiť schopnosť ľudského tela obnoviť vlastné regeneračné a sebaregulačné mechanizmy. Pri tejto terapii sa neudávajú žiadne kontraindikácie či zdravotné obmedzenia. Vymedzuje sa len priame pôsobenie na miesta cýst a nádorov, ale aj v takýchto prípadoch je terapia na iných častiach tela stále možná.

Denne Vám rukami prejde mnoho klientov, aby ste im pomohli. Ale čo Vaše ruky? Ako si regenerujete ruky či telo Vy? Kde naberáte energiu?

Tiež si užívam masáž. Je dôležité ísť na masáž nielen vtedy, keď niečo bolí, ale aj ako súčasť regenerácie a prevencie. A ako všetci, aj ja zbieram skúsenosti.

Spaklinik: 02/6823 0940 | www.spaklinik.sk

 

 

 

 

 

 

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *