rakovina krčka maternice

Sú témy, ktoré obchádzame a často radšej nechceme o nich nič vedieť, len aby sme si ich neprivolali do života. Jednou z nich je i rakovina. Slovo, ktoré nás straší a obávame sa ho vysloviť. Rakovina krčka maternice je však zákerná choroba, na ktorú umierajú stovky žien ročne, týkať sa môže každej jednej z nás bez rozdielu, a je len v našich rukách či ju odhalíme včas.

Na vine je HPV

Rakovina krčka maternice je jediné nádorové ochorenie, ktoré má známu príčinu. Spôsobuje ho ľudský papilomavírus (HPV) prenášaný pohlavným stykom alebo dotykom infikovanej kože intímnych miest. Je úplne jedno či partnerov striedate alebo máte jedného stáleho. Viac ako 80 % sexuálne aktívnych žien sa v určitom období života nakazí HPV vírusom. V tom lepšom prípade je organizmus dostatočne odolný a s vírusom sa vysporiada. No v mnohých prípadoch spôsobí v tele zmeny, ktoré od infekcie časom vedú k vzniku rakoviny krčka maternice. Urýchliť to môže aj slabá imunita alebo fajčenie. Je preto veľmi dôležité odhaliť zmeny na krčku spôsobené „hápevéčkom“ čím skôr. A ako správne tušíte, dá sa to jedine pravidelným cytologickým vyšetrením, ktoré začína…áno, návštevou gynekológie.

Zabudnite na vetu „kým ma nič nebolí…“ Preventívka vám môže zachrániť život.

V počiatočných štádiách nemá rakovina krčka maternica absolútne žiadne príznaky. Nebolí, nesvrbí, navonok si ani nevšimnete, že ju máte. Preto je dôležité skontrolovať krčok maternice a urobiť cytologické vyšetrenie. Absolvovať by ho mali všetky ženy s aktívnym pohlavným životom. Toto vyšetrenie je zamerané na vyhľadávanie predrakovinových stavov krčka maternice a odhalí aj tú najmenšiu zmenu. Čím skôr sú tieto zmeny zaznamenané, tým skôr vám vie lekár pomôcť. Karcinóm sa môže prejaviť kedykoľvek počas života, preto je dôležité chodiť na preventívku pravidelne aspoň raz ročne. Môžu odhaliť to, čo ani netušíme…

eLBéCéčku nič neunikne

Okrem spoľahlivého, klasického cytologického vyšetrenia môže lekár zvoliť aj Liquid based cytológiu (LBC), ktorá je v diagnostike až 4-krát presnejšia. Fígeľ je v tom, že vďaka LBC prezrieme 100 % odobratých buniek. Počítačom riadený mikroskop analyzuje odobraté vzorky a zaznamenáva prípadné poškodené bunky, ktoré majú sklon k nádorovým zmenám. Vyznačené problémové bunky následne preveruje odborník. Včasný záchyt ranných štádií onkologického ochorenia týmto vyšetrením dáva takmer 100 %-nú šancu na úspešnú liečbu.

Efektívnou ochranou je aj očkovanie

Do veľkej miery môže proti HPV vírusu pomôcť očkovanie. Malo by sa uskutočniť ešte pred začatím sexuálneho života, avšak ak to nestihneme môžeme aj neskôr. Vakcinácia proti HPV má niekoľko typov a môže pomôcť nielen ženám, ale i mužom. V krajinách s vysokým počtom očkovaní proti 9 typom HPV a vysokou mierou účasti žien na preventívnych prehliadkach môže do niekoľkých desiatok rokov rakovina krčka maternice úplne zmiznúť. Takouto krajinou môžeme byť i my. Stačí začať od seba a navštíviť gynekológa. V INTERKLINIK nájdete skvelých odborníkov, ktorí sú Vám k dispozícii každý deň od 8.00. do 18.00. Stačí si nájsť čas pre svoje zdravie a objednať sa.

www.interklinik.sk

Objednať sa na preventívnu prehliadku môžete na: 02/6823 0950

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *