Plazma terapia… Neuveríte, ale je niečo pravdy na tom, že krv pomáha mladnúť. Obsahuje totiž čiastočky, ktoré spomaľujú tvorbu vrások a starnutie pokožky ako také. O mezoterapii vlastnou krvou, resp. o Plazba terapii (PRP) vám povie viac pani doktorka Estetickej dermatológie Interklinik, MUDr. Zuzana Rajczyová.

Pani doktorka, pre tých, ktorí ešte o takomto ošetrení nepočuli – v čom spočíva tajomstvo Plazma terapie?

Plazma terapia (PRP – platelet rich plasma therapy) je krvná plazma obohatená o rastové faktory, ktoré regenerujú kožu, teda podporujú a urýchľujú jej hojenie. Vďaka tomuto spôsobu sa koža opäť začína regenerovať a poškodenia spôsobené vekom sa dajú zastaviť a zmierniť. Dôležité je aj to, že ide o vlastnú plazmu pacienta, a teda sa do jeho tela pri PRP terapii neaplikujú žiadne cudzie látky.

O priaznivých účinkoch krvi už vedela aj Čachtická pani, či legendárny upír Vlad Drakula, ktorí chceli zostať naveky mladí vďaka krvi iných. Ako však prebieha skutočná mezoterapia krvou?

Pred samotným zákrokom sa pacientovi do špeciálnej ampulky odoberie žilová krv, pre laikov – ide o bežný odber krvi. Následne sa v centrifúge krvná plazma spolu s rastovými faktormi z krvných doštičiek oddelí od červených krviniek, ktoré zostávajú pod separačným gélom na dne ampulky. Získaná obohatená krvná plazma sa injekčne aplikuje pacientovi do kože. Keďže ide o pacientovu vlastnú krvnú plazmu, riziko alergickej reakcie prakticky nie je.

Kedy sa krv odoberá?

Krv na ošetrenie sa odoberá tesne pred samotným zákrokom a okamžite sa spracováva a následne aplikuje. 

Musí klientka spĺňať nejaké kritériá na to, aby mohla ošetrenie podstúpiť?

Klient musí byť pri zákroku úplne zdravý, neužívať žiadne lieky. Absolútnou kontraindikáciou je užívanie liekov proti zrážaniu krvi. Ďalšími kontraindikáciami zákroku sú chorobné stavy – výrazný pokles hladiny krvných doštičiek, nízka hladina fibrinogénu, kolapsové stavy, sepsa, akútne a chronické infekcie, chronické ochorenie pečene, ale tiež aj infekcia HIV, AIDS. Ošetrenie nevykonávame v gravidite, počas dojčenia, ani u osôb mladších ako 18 rokov. S opatrnosťou treba postupovať u pacientov so sklonom k tvorbe keloidných jaziev.

Ošetrenie má anti-aging efekt, teda zabraňuje starnutiu. Má ešte nejaké iné pozitívne účinky?

Efekt terapie spočíva v tom, že krvná plazma obsahuje rastové faktory, krvné doštičky a kmeňové bunky, ktoré spúšťajú regeneračné procesy v koži celkom prirodzenou cestou. Týmto spôsobom sa koža začína opäť omladzovať. Poškodenia a predčasné starnutie pokožky, ktoré boli spôsobené vplyvom slnečného žiarenia, sa tak na dlhšiu dobu minimalizujú. Dochádza tiež ku korekcii jemných vrások, zlepšeniu elasticity, jasu, textúry a vzhľadu kože. Koža je lepšie hydratovaná. Touto terapiou sa dajú riešiť tiež jazvičky po akné, korigovať nechcené strie, ktoré trápia mnoho žien…

Ako dlho zákrok prebieha a ako dlho vydrží efekt? Je možné Plazma terapiu opakovať?

Najprv sa pacientovi odoberie žilová krv, ktorá sa následne spracuje. Na ošetrovanú lokalitu sa aplikuje anestetický krém, ktorý pôsobí 15-20 minút. Po spracovaní krvi sa aplikuje krvná plazma, prístrojom vitalinjektor alebo ručne. Samotné ošetrenie trvá tiež približne 15-20 minút, v závislosti od veľkosti ošetrovanej lokality. Terapia sa odporúča absolvovať trikrát v mesačných intervaloch.

V predchádzajúcich odpovediach ste hovorili nielen o klientkách, ale i o klientoch. Môže ošetrenie absolvovať aj muž?

Zákrok môžu, samozrejme, rovnako ako ženy, absolvovať aj muži. Účinok ošetrenia je rovnaký u oboch pohlaví :-).

Do ktorých oblastí sa PRP aplikuje?  

PRP terapiou sa ošetruje predovšetkým oblasť tváre, taktiež krk a dekolt, je možné ošetriť aj chrbty rúk. Okrem týchto indikácií sa terapia používa aj pri liečbe vypadávania vlasov, dá sa využiť aj v liečbe chronických rán, popálenín. Okrem dermatológie nachádza využitie aj pri liečbe ochorení kĺbov. Navyše počas celého júla a augusta 2018 môžete v Interklinik absolvovať Plazma terapiu spolu s aplikáciou kyseliny hyalurónovej v špeciálnej letnej cene: 250 EUR.

Objednať sa môžete na: 02/6823 0920 

www.interklinik.sk

 

 

 

 

 

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *