alopecia

Nadmerné vypadávanie vlasov. To je nočná mora všetkých pánov, manželov, priateľov, synov, či otcov. My ženy sa im snažíme pomáhať všemožne, no nie vždy stačí drahý šampón, či rady odborníkov na internete. Často si však zakrývame oči pred tým, že vypadávanie vlasov už dávno nie je problém, ktorý trápi len pánov.

Plešiny na hlave čoraz častejšie trápia aj nežnejšie pohlavie práve preto, že vypadávanie vlasov ženy často podceňujú. Jeden vlas sem, tri tam a ďalších desať na vankúši. Veď to nič, máme ich ešte dosť, všakže? Za vypadávaním vlasov však môže stáť aj genetická choroba, ktorú netreba ignorovať, no treba ju čím skôr vyliečiť. Len sa netreba báť vyhľadať pomoc, veď to predsa nie je hanba…

Počuli ste už o androgénnej alopécii?

Androgénna alopécia (AGA), ináč nazývaná aj vzorové mužské a ženské vypadávanie vlasov, je geneticky podmienené ochorenie, ktoré síce postihuje najmä mužské pohlavie, no v súčasnosti mu čelí aj čoraz viac žien. AGA má svoj charakteristický vzhľad – od bežného plešatenia sa odlišuje tým, že vlasová hranica ustupuje z čela alebo temena, až zostane len pruh vlasov v tvare podkovy po stranách a na zadnej časti hlavy. Plešina je pritom ostro ohraničená a nachádzajú sa na nej jemné vlásky.

Zopár užitočných faktov

Genetické ochorenie je závislé na množstve hormónu androgénu na androgénnom receptore, no tiež môže byť ovplyvnené génmi, ktoré sú lokalizované na chromozóme X. Len pre zaujímavosť – muži dedia túto chorobu maternálne, čiže po matke. Najčastejšími príznakmi tohto ochorenia je nadmerné vypadávanie vlasov, znížená obnova rastu vlasov, ale aj miniaturizácia. To je presne vtedy, kedy zdravý vlas býva často nahradený menším či tenším nástupcom, ktorý je ledva na vašej hlave vidieť.

Každý problém má však svoje riešenie

Samozrejme, ak raz máte dedičné ochorenie, existuje len veľmi malé percento úspechu, že mu predídete. Za každých okolností je však potrebné navštíviť lekára, ktorý po dôkladných vyšetreniach vylúči možné imunologické, prípadne alergologické podnety. Pri pozitívnom genetickom náleze vám odborník môže navrhnúť liečbu podľa diagnostikovanej choroby AGA. Pri mužoch je riešením napríklad minoxidil, či aminexil a takzvaná vlastná plazma, no používa sa tiež injekčná terapia. Liečba je však priveľmi dlhá, preto sú pacientom dostupné aj chirurgické metódy.

Ak netrápia vypadávajúce vlasy vášho muža, ale vás…

…tak určite zájdite aj vy za odborníkom a poraďte sa o možnej liečbe. Vieme, je ťažké priznať si, že máte takýto nepríjemný problém. Nie je však hanba, ak si problém priznáte a včas sa povenujete hľadaniu jeho riešenia.

V súčasnosti až 40 % žien vo veku nad 50 rokov trpí týmto genetickým ochorením. Ženy trpiace androgénnou alopéciou často vyhľadávajú liečbu formou vlastnej plazmy, či lokálneho použitia minoxidilu. V celkovej liečbe býva však vo väčšine prípadov najprv volená vhodná hormonálna antikoncepcia.

Ak vás trápi AGA a hľadáte riešenie vášho problému, o ďalších možnostiach liečby sa určite neváhajte informovať u našich odborníkov na klinike zdravia a krásy Interklinik 🙂

Gynekológia: 02/6823 0950

Plastická chirurgia: 02/6823 0911

www.interklinik.sk

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *