reprodukčna imunologia

Aj keď nepatríte medzi snažilky, neprichádzajúce dve čiarky nepôsobia povzbudzujúco pre nikoho. Snaha otehotnieť je niekedy silnejšia než príroda. Ubiehajúci mesiac za mesiacom vás núti zamyslieť sa prečo to skrátka nejde. Netreba podliehať panike. Myslite pozitívne a radšej prekonzultujte s lekárom všetky možnosti, ktoré by mohli byť príčinou vašich neúspešných pokusov.

Stať sa rodičom na počkanie

S diagnózou neplodnosti sa dnes stretáva každý šiesty pár. Šanca otehotnieť klesá s pribúdajúcim vekom. No treba brať do úvahy aj to, že otehotnieť sa zväčša nedá na počkanie. Normálna doba je približne jeden rok. Ak má pár po tridsiatke, odborníci odporúčajú nečakať rok a po šiestich mesiacoch zájsť na komplexné vyšetrenie. Nebojte sa, nejde hneď o umelé oplodnenie. Je to vstupné vyšetrenie, ktoré napovie viac o ďalšom postupe. Možno budete prekvapení a k šťastiu bude stačiť len presnejšie pozorovanie a určenie plodných dní.

Nekonečné čakanie na dve čiarky

Ak ani po vylúčení anatomických, hormonálnych, infekčných alebo iných príčin sa vám nedarí otehotnieť, mali by ste si posvietiť na svoju imunitu. Aj poruchy imunity môžu byť príčinou neplodnosti ženy alebo muža. Sú následkom chronických zápalov, prechodených ochorení, o ktorých ste ani nemuseli tušiť. Patria sem aj autoimunitné ochorenia, imunopatologické stavy či alergie. Imunita je skrátka faktor, na ktorý sa niekedy v súvislosti s otehotnením zabúda. Jej oslabenie však môže byť aj dôvodom neúspešných pokusov niektorej z metód asistovanej reprodukcie alebo spontánnych potratov.

Zdravie pod drobnohľadom

Podstatou zhodnotenia imunity sú výsledky vyšetrení, ktoré sa zameriavajú na rôzne oblasti. Ide o komplexný súbor rozboru krvi, z ktorého lekári posúdia stav bunkovej imunity, stav reprodukčného systému (protilátky proti spermiám, ováriám), urobia skríning systémových autoimunitných ochorení, či vyšetria ostatné ochorenia ako celiakiu, hodnotu vitamínu D, histamínovú intoleranciu, štítnu žľazu alebo cystickú fibrózu. Na výsledky si treba počkať približne dva týždne, no môžu ukázať, čo ste dovtedy netušili.

Buďte trpezliví

Tento test nie je zázračným liekom. Je ale ďalšou šancou na ceste k vášmu vytúženému uzlíku. Môže odhaliť príčiny, ktoré váš lekár nedokázal odhaliť bežným vyšetrením. Nič nie je horšie, ako keď nepoznáte dôvod neúspechu a neviete sa s ním popasovať. Správna diagnostika a liečba je preto veľmi dôležitá. Určite nezúfajte a bojujte. Pozitívny prístup dokáže zázraky. A nezabudnite popri celej snahe o potomka myslieť aj na vášho partnera a váš vzťah. Veď predsa, idete v tom spoločne.

Ak máte záujem o toto vyšetrenie, môžete sa naň s partnerom objednať už aj u nás v INTERKLINIK na: 02/6823 0950

Interklinik začína spoluprácu v oblasti REPRODUKČNEJ IMUNOLÓGIE s MUDr. Bergendiovou, PhD. z Centra „ImunoVital“ v Bratislave.

www.interklinik.sk

 

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *