opuchy_noh_interklinik

Poznáte to, v máji ste sa nevedeli dočkať leta, tepla a svojich najnovších sexi sandálok s hriešne vysokým podpätkom, ktorým v obchode jednoducho nešlo povedať nie. Ako však horúce dni a nachodené kilometre pribúdajú, nadšenie z vás pomaly, ale isto opadá. Nohy máte ako z olova, vaše členky zmizli v záplave opuchov do neznáma a sandálky už na nich tiež nevyzerajú tak neodolateľne ako predtým. Svoje opuchnuté končatiny však rozhodne neprehliadajte, inak vás zavedú priamo k lekárovi.

Lenivá miazga

Okrem vysokých letných teplôt, ktoré zaťažujú náš žilový systém a dehydratujú organizmus, môžu mať naše opuchnuté nohy na svedomí aj zlý životný štýl, nesprávna obuv, kŕčové žily, rôzne zápaly či tehotenstvo. Opuchy však často súvisia aj s lenivým lymfatickým systémom. Nielen stromy, ale aj ľudské telo má totiž svoju miazgu. Tej dokáže denne vyprodukovať aj dva tri litre. Táto bezfarebná tekutina, ktorá vzniká z krvnej plazmy sa nazýva lymfa a prúdi v lymfatických cievach. Ak sa však naruší jej správny tok, vznikajú opuchy. Na rozdiel od žilových, ktoré pridávajú na objeme najmä našim členkom, tieto s radosťou „zdobia“ aj naše priehlavky.

Pravidelne zavlažujte

Môže to znieť ako paradox, ale jednou z príčin opuchnutých nôh je spomínaná dehydratácia. Keď totiž nebudete organizmus pravidelne zavlažovať, bude si vodu uchovávať na horšie časy, čo sa prejaví práve nepeknými opuchmi. Ak teda nechcete, aby vaše sexi sandálky ostali až do konca sezóny ležať v kúte, mali by ste poctivo dodržiavať pitný režim. Nemýľte si však dojmy s pojmami, pitie alkoholu, rovnako ako aj kávy, sa rozhodne nepočíta. V tomto prípade poslúži najlepšie obyčajná čistá voda.

Nechajte sa rozmaznávať

S opuchnutými nohami vám veľmi ochotne pomôže aj manuálna lymfodrenáž. Táto účinná masáž za pomoci špeciálnych hmatov naštartuje váš unavený lymfatický systém, podporí odtok prebytočnej vody v bunkách, a zároveň vás dokonale zregeneruje. Rozhodne nebudete namietať ani proti odstráneniu celulitídy, kruhov pod očami, kŕčových žíl či migrény. Na detoxikáciu organizmu stačí podstúpiť masáž raz za mesiac. Pre pomoc vašim opuchnutým nohám zájdite na ňu raz – dvakrát do týždňa. Ak zas zvádzate neľahký boj s celulitídou, prospeje vám aj každý deň. Pred masážou nezabudnite vždy vypiť aspoň tri deci čistej vody.

Maruška predsa pravdu nemala

Neradi dehonestujeme staré známe „soľ nad zlato“, v prípade opuchnutých nôh by sme však Maruške za pravdu dať nemohli. Soľ totiž zadržiava v tele nadbytočnú vodu, a tak, ak patríte medzi tých, ktorí ešte ani neochutnali obed a už majú v ruke soľničku, nemali by ste sa čudovať, že vaše dolné končatiny veselo puchnú. Mali by ste sa preto vyhýbať presoleným jedlám, údeninám či polotovarom. Vašim opuchnutým nohám uľaví aj obyčajný grapefruit alebo citrón. Stačí, keď si do lavóra napustíte teplú vodu, pridáte trochu ovocnej šťavy, vaše boľavé nôžky a budete si už len užívať relax. Nezabúdajte ani na pravidelný pohyb, najlepšia je chôdza, plávanie, cyklistika či joga.

SPAKLINIK: 02/ 6823 0940

Zdroj: interklinik, spaklinik, Iveta Holešová, MUDr. Molčan

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *