Miska Blasko_interklinik

Ktorá z nás netúži po žiarivej hladkej pleti bez vrások, plných no prirodzených perách či pevnej vyživenej pokožke tela. MUDr. Michaela Blaško za svoje roky praxe už stihla splniť túžby mnohých žien, v jej rukách sa jednoducho stávajú skutočnosťou.

Sama hovorí, že sa nesnaží meniť vzhľad za každú cenu. Chce len podčiarknuť a vyzdvihnúť to, čo je na človeku zaujímavé a čo ho odlišuje od ostatných. V exluzívnom rozhovore táto estetická dermatologička z kliniky zdravia a krásy Interklinik okrem iného prezrádza, aká by mala byť tá správna rovnováha medzi návštevou kozmetických salónov a estetickej dermatológie.

 

Ako vnímate prácu kozmetických salónov  v starostlivosti o pleť a kde v tomto procese prichádza na rad estetická dermatológia? 

Je dobré, aby sme si hneď na začiatku vysvetlili, akú starostlivosť by sme mali dostať od kozmetičky a akú od estetického dermatológa. Kozmetická starostlivosť je dôležitým doplnkom estetickej dermatológie, a zároveň aj tou príjemnejšou, relaxačnou časťou komplexnej starostlivosti o seba samých. Kozmetička našu pleť hýčka, naparuje, čistí, masíruje, nanáša masky, radí nám, aký krém je na našu pleť vhodný a aký nie. Robí tiež jednoduchšie prístrojové ošetrenia typu dermabrázie, ultrazvukového čistenia, oxy jetu, rádiofrekvencie a podobne. Naproti tomu, estetický dermatológ je lekár, ktorý má špecializačné štúdium v odbore dermatovenerológia ukončené atestáciou a svoje povolanie vykonáva v zdravotníckom zariadení. Špecializuje sa na prevenciu a liečbu prejavov starnutia, vylepšuje vzhľad asymetrií, odstraňuje vrásky, škvrny, rozšírené cievky a iné nedokonalosti nášho vzhľadu. Jednoducho povedané, plní naše túžby mať niečo lepšie, krajšie, iné ako nám nadelila príroda.

Mnohokrát počujeme, že práve kozmetičky odhovárajú pacientky napríklad od botulotoxínu. Aký je Váš názor na túto problematiku?

Botulotoxín typu A je látka uvoľňujúca svaly, ktorá sa aplikuje injekčne do svalov alebo hlboko pod kožu. Účinkuje tak, že čiastočne blokuje nervové impulzy, čo spôsobí, že sa svaly prestanú nadmerne sťahovať. Pri injekčnej aplikácii do kože pôsobí na potné žľazy a redukuje tak produkciu potu. U dospelých sa botulotoxín používa napríklad na liečbu trvalých svalových spazmov (sťahov) očných viečok, tváre, krku, ramien, či po cievnej mozgovej príhode alebo na odstránenie migrény. Botulotoxínom tiež vieme pacientkam dočasne zlepšiť vzhľad, najmä pokiaľ má závažnosť vrások na ne vážny psychologický dopad. Odstraňujeme ním hlavne zvislé vrásky medzi obočím a vejárikovité vrásky okolo očí, ktoré sú viditeľné pri maximálnom úsmeve. Cieľom aplikácie Botulotoxínu dnes nie je nehybná, maskovitá tvár, odstraňujeme ním len negatívnu a nadmernú mimiku. Sval pracuje aj naďalej, jeho činnosť je čiastočnezredukovaná. Netreba sa preto báť jeho atrofie. Kto sa bojí straty mimiky, vieme ponúknuť tzv. „baby botox“, ide o aplikáciu nižších dávok botulotoxínu. Pomocou botulotoxínu dokážeme dokonca pomôcť aj deťom, ktoré trpia mozgovou obrnou. Botulotoxín má teda v medicíne široké použitie. Rada by som tiež zdôraznila, že ide o bezpečnú látku, o čom svedčí aj celosvetovo rastúca obľuba a spotreba tejto molekuly. Mimochodom, v marci 2015 ste mali možnosť navýšiť ponuku farmaceutickej firmy, ktorá kúpila výrobcu Botox-u za 63 miliárd dolárov !

Je ošetrenie botulotoxínom nahraditeľné iným ošetrením v rámci kozmetických ošetrení?

Veru nie je !

Kde je ta správna rovnováha v návšteve kozmetických salónov a estetickej dermatológie?

Návštevu kozmetického salónu si človek môže dopriať kedykoľvek chce, zatiaľ čo procedúry estetickej dermatológie, ich sled a intervaly medzi jednotlivými ošetreniami určuje lekár. Ten najlepšie vie, čo je pre vás vhodné, kedy a ako to treba urobiť. Napríklad, ak máte do 35 rokov, vhodné sú procedúry, ktoré majú preventívny charakter. Dokážu oddialiť vznik statických vrások (botulotoxín, kyselina hyalurónová), prečistia a rozjasnia pleť, vylepšia vzhľad rozšírených pórov alebo jazvičiek pri mastnej pleti (chemický peeling, CO2 frakčný laser, IPL) alebo vrátia „šťavu“ pleti suchej (mezoterapia, mezolift). Ako roky pribúdajú a na tvári sú viditeľnejšie zmeny, vtedy pristupujeme k liečebným zákrokom, ktoré majú liftingový efekt, odstraňujú viditeľné známky fotostarnutia a podobne. Stále je však reč o nechirurgických, neinvazívnych metódach typu injekčných výplní kyselinou hyalurónovou, aplikácii botulotoxínu, mezonití, tzv. niťový lifting, laserových ošetreniach kože a podobne.

Zmizla už predstava o tom, že omladenie pleti v rukách estetických dermatologičiek je “nezdravé či nesprávne”?

V Interklinik, kde je zdravie a prirodzenosť nadovšetko, pacientky vedia, že všetko, čo im odporučíme a urobíme je správne, dobré, zdraviu a vzhľadu prospešné.

 

zdroj: interklinik, mudr. blaško

ESTETICKÁ DERMATOLÓGIA Interklinik: 02/ 6823 0920

Spojte sa s nami!

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *