kinesio_taping_spaklinik_ interklinik

Stáva sa vám, že to s fyzickou námahou, či športovaním z času na čas preženiete? S pribúdajúcimi rokmi je náš pohybový aparát citlivejší a oveľa náchylnejší na najrôznejšie zranenia. Ak aj vás trápi bolesť chrbta, svalov, či šliach, skúste metódu, ktorá už dávno neprislúcha len vrcholovým športovcom, ale aj nám bežným smrteľníkom. Je to Kinesio Taping. Táto prevratná rehabilitačná pomôcka k nám prišla až z krajiny vychádzajúceho slnka a ak sa o nej chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Video či audio páska?

Ešte pred pár rokmi by nikto netušil, čo sa chystáte urobiť, keď niečo alebo niekoho “zatejpujete”. Dnes si už ale pod slovom “tape” málokto predstaví pásku do audio či video prehrávačov. Éra týchto prežitkov techniky je bezpečne za nami a my môžeme s nadšením prehlásiť , že je tu nová „tape“ éra – éra Kinesio Tapingu. Táto rehabilitačná metóda získala svoje pomenovanie vďaka páskam, pomocou ktorých sa vykonáva. Jej podstatou je lepenie špeciálnych pásikov (tejpov) na holú pokožku. Tejpy sú v rôznych šírkach a sú vyrobené z elastickej bavlny.

Vaša druhá koža

Páska čo najvernejšie napodobňuje vlastnosti ľudskej kože, a preto vás vôbec neobmedzí v pohybe. Ak máte teda rozbehnutý tréningový plán alebo predplatené hodiny v posilňovni, môžete s tejpom pokojne pokračovať ďalej. Jeho pružnosť je veľmi vysoká, hrúbka je koži tiež značne podobná a hoci je vodeodolný, je zároveň priedušný. Vďaka týmto vlastnostiam si po niekoľkých minútach od tejpovania ani neuvedomíte, že ho máte na sebe. Špeciálne teplom aktivované lepidlo drží ako kliešť aj v tých najnáročnejších podmienkach, a preto môžete s Kinesio tejpom robiť v podstate čokoľvek, vrátane plávania. Tejp aj pri tomto používaní vydrží na koži bez problémov niekoľko dní.

A čo pre vás? I, Y alebo X?

Aby vám páska mohla pomáhať čo najdlhšie, je dôležité zabezpečiť dokonalý kontakt medzi kožou a tejpovacím materiálom. Základným pravidlom je suchá a hladká pokožka. Podľa toho, ktorá časť tela vás trápi, zvolí terapeut napätie, pod ktorým vám tejp nalepí. Dôležité tiež je, aby tejpovacia páska čo najlepšie kopírovala daný sval. Dá sa aplikovať rôznymi spôsobmi, napríklad v jednoduchom tvare “I” alebo zložitejších “X” a “Y”. Existujú stovky možností, akými môže byť tejp použitý.

Čo vlastne dokáže tejp?

Prvou výhodou je, že nám tejp pripomína zranenie. Keď je postihnutá oblasť zatejpovaná, ľudia majú tendenciu kĺb toľko nezaťažovať. Mnohí odborníci tiež tvrdia, že tlak spôsobený tejpom znižuje bolesť a vytvára teplo. Zvýšená teplota v postihnutej oblasti zvýši prúdenie krvi, a tým urýchli hojenie. Tejp vám rovnako dobre poslúži, či už nejaké zranenie máte alebo aj ako prevencia. Od Kinesio tapingu môžete očakávať nasledovné výsledky:

  • zníženie opuchu
  • zmiernenie až odstránenie bolesti
  • podporu správnej tonizácie svalstva
  • priaznivé pôsobenie na kĺby, väzy, šľachy

mobilizáciu svalových vlákien

Zdroj: interklinik, spaklinik, iveta holešová

Spojte sa s nami!

 

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *