GAVORNÍKOVA-Interklinik-gynekolog

O možnostiach a perspektívach dnešnej gynekológie, rozpráva primárka Interklinik MUDr.DAGMAR GAVORNÍKOVÁ

  • Ako sa zmenila gynekológia za posledné roky? Dokáže súčasná gynekológia riešiť všetky problémy? Aké sú jej možnosti, vyhliadky, perspektívy?

Celkovo sa medicína mení takmer každý deň. Možnosti diagnostiky i liečby nám poskytujú stále lepšie alternatívy starostlivosti o pacienta, skorší záchyt ochorení. Napriek tomu, dnešná gynekológia určite nedokáže vyriešiť a hlavne vyliečiť všetky gynekologické ochorenia. Snažíme sa však o to, aby sme tieto ochorenia zachytili v ich začiatkoch a tým zabezpečili ich efektívnejšie zvládnutie.

Tu je v popredí onko-gynekológia, ktorej hlavným cieľom je diagnostikovať rakovinové ochorenia v ich začiatkoch. Gynekológ už pri vstupnom vyšetrení, pri rozhovore s pacientkou, pátra po možnom dedičnom zaťažení. Vyšetrením, ktoré zahŕňa kolposkopické vyšetrenie vrátane odberu steru na onkocytologické vyšetrenie, palpačné vyšetrenie a vyšetrenie ultrazvukom, zisťuje stav vonkajších rodidiel, krčka maternice, maternice, vaječníkov, vajíčkovodov, parametrií …

K celkovému vyšetreniu samozrejme patrí i palpačné vyšetrenie prsníkov, u žien do 40 rokov doplnené ultrazvukovým vyšetrením prsníkov a u žien nad 40 rokov mamografickým vyšetrením striedané s ultrazvukovým.

To všetko nám poskytne obraz o zdravotnom /gynekologickom/ stave pacientky. V prípade potreby odosielame pacientku na RTG, MR, CT, osteodenzitometrické
vyšetrenie a iné.

 

Veľa sa toho zmenilo za posledné roky i v genetike – kde je možnosť diagnostikovať prítomnosť génov zodpovedných napr. za rakovinu vaječníkov a prsníkov pomocou stanovenia BRCA1 a BRCA2.

 

Veľa sa toho zmenilo i v sledovaní tehotenstva.  Kvalitnejšie ultrazvuky nám umožňujú lepšie a skôr detekovať patologické stavy plodu. I tu je obrovský progres v genetike. Robíme I., II. a integrovaný genetický skríning, taktiež v prípade potreby Prenascan, čo nám umožňuje s väčšou presnosťou diagnostikovať vrodené vývojové chyby plodu.

V neposlednom rade, diagnostika a liečba neplodnosti zaznamenala taktiež úžasný pokrok.

  • Zmenil sa vzťah žien (dievčat) ku gynekológii (preventívne prehliadky, starostlivosť o intímne zdravie, prekonanie strachu z prehliadky)?

Dnešné ženy majú oveľa väčší prístup k informáciám a sú možno uvedomelejšie v starostlivosti o vlastné zdravie. Prekonanie strachu z prehliadky je však hlavne založený na vzťahu gynekológ – pacient.

  • Akú radu by ste dali všetkým klientkam týkajúce sa ich intímneho zdravia?

Základom intímneho zdravia je, aby obaja partneri boli v tomto zmysle zdraví a promiskuita tomu určite neprispieva. Napriek väčšej informovanosti o pohlavných ochoreniach, mnohí ochranu pre nimi zanedbávajú.

  • Dá sa pomenovať príčina, tak veľkého počtu ženských onkologických ochorení?

Jasná príčina sa samozrejme nedá pomenovať. Keď si odmyslíme genetické zaťaženie, veľa záleží od nášho životného štýlu, stravovania, rizikových faktorov a samozrejme včasnej diagnostiky.

  • Aj keď počet umelých prerušení tehotenstva medziročne na Slovensku mierne klesá, stúpa však veková hranica žien podstupujúcich UPT. Z dlhodobého pohľadu – zmenili sa príčiny tohto stavu, alebo je to stále len o nezodpovednosti… ?

Už to, že počet umelých prerušení mierne klesá je dôsledkom väčšej osvety, prístupnejších informácií a plánovaného rodičovstva. Negatívom v tomto, podľa mňa, je ešte stále relatívne vysoká cena antikoncepcie, ktorú si ženy musia hradiť samé.

  • Ako primárka vediete v Interklinik gynekologické oddelenie. Ako by ste ho charakterizovali?

Vďaka vysoko profesionálnemu tímu gynekológov, modernému technickému vybaveniu a príjemnému prostrediu má gynekologické oddelenie v Interklinik všetky predpoklady stať sa vyhľadávaným zariadením pre všetky vekové kategórie.

Okrem týchto samozrejmých predpokladov, kladieme vysoký dôraz na vzťah lekár – pacient, časovú dostupnosť gynekologického vyšetrenia, profesionálnu diagnostiku a účinnú liečbu. Informovanosť pacienta o jeho zdravotnom stave a jeho zapojenie sa do procesu diagnostiky a liečby sú pre nás samozrejmosťou.

Kvalitne vybavená operačná sála a vysoko profesionálny anesteziologický tím dáva možnosť zvládnuť i operačné riešenie mnohých gynekologických ochorení priamo na mieste.

 

OBJEDNAJTE SA TERAZ  0905 48 08 48

 

Zdroj: mudr.dagmar gavornikova, interklinik;

Prečítajte si tiež:  Gyn. preventívna prehliadka; 

Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

Share

4 thoughts on “GYNEKOLÓG Záleží na včasnej diagnostike

  1. DOBRY VECER CHCELA BY SOM SA SPYTAT…MAM GYNEKOLOGA ROBIL MI VYSETRENIE ALE NIC MI NEPOVEDAL…A MNA CASTO POBOLIEVAJU VAJECNIKY..MINULE MI PREPISAL INJEKCIE CO MI SESTRICKA PICHALA…KVOLI MENSTRUACI LEBO MI MESKALI…LEN SOM SA CHCELA SPYTAT CI BY STE MI NEDALI RADU:CO MAM ROBIT.DAKUJEM ..LEBO POBOLIEVAJU MA NAJMA VECER AJ RANO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *