razova vlna-ilustr

Rázová vlna je extrémne silný pulz akustickej energie prenášaný do postihnutého tkaniva formou nepravidelne kmitajúcej vlny. Jej účelom je vyprovokovanie regeneračných, rekonštrukčných a fyziologických procesov v podkožnom tkanive.

S rázovou vlnou sa bežne stretávame pri údere blesku či prelete nadzvukového lietadla. Rázová vlna vzniká vtedy, keď sa zdroj zvukových vĺn pohybuje rýchlejšie než vlastný zvuk. Pri prekročení zvukovej bariéry vzniká tresk a tlaková vlna v ktorej je skrytá obrovská energia.

Rázové vlny dokážeme vytvoriť aj v menších intenzitách a rozmeroch než je búrka s bleskami, postačia k tomu praktické prístroje takzvané generátory, pracujúce na rôznych fyzikálnych princípoch (elektromagnetický, elektrohydraulický, piezoelektrický..)

S ich pomocou dokážeme rázové vlny smerovať (focusovať) a regulovať ich prienik do hĺbky ľudského tela. Ako prvá sa táto metóda začala používať pri terapii žlčníkových a ľadvinových kameňov. Rázová vlna drví tieto kamene na piesok, ktorý odchádza z tela prirodzenou cestou a pacient sa tak vyhne náročnej operácii.

 

Liečba rázovými vlnami  (ESWT- Extracorporal Shock Wave Therapy) sa používa už viac ako dvadsať rokov. Za ten čas sa osvedčila v onkológii, chirurgii, ortopédii, estetickej dermatológii a v posledných rokoch sa zistilo, že účinne pomáha aj pri bolesti pohybového aparátu.

 

Rázové vlny sú teda zvukové vlny s veľmi vysokou energiou, ktoré sú vytvárané v špeciálnom zariadení. Tieto vlny sú vo fokusovanej forme zacielené do postihnutej oblasti, ktorá spôsobuje chronickú bolesť.

Generátor mení vzduch vháňaný do prístroja pod tlako 5-6 barov na kužeľovitú rázovú vlnu, ktorá dosahuje svoje svoju maximálnu hodnotu v niekoľkých nanosekundách (1 nanosekunda = 1 miliardtina sekundy). Vlna ju do liečeného tkaniva dokáže prenášať špeciálnou hlavicou aplikátora a pôsobí do maximálnej hĺbky 3,5 až 4,5 cm.

V mieste aplikácie  dochádza o.i. k okamžitej redukcii napätia tkaniva – postupnému zmenšovaniu úponových bolestí, analgetickému efektu, k zvýšeniu lokálnej cirkulácie a zvýšenému metabolizmu a osteogenézy kostného tkaniva.

V konečnom efekte vedie tento terapeutický proces k dozneniu bolesti s až 95 percentnou klinickou účinnosťou.

Liečba rázovou vlnou má minimálne vedľajšie účinky. Občas sa môže objaviť mierne začervenanie kože alebo mierny opuch čo pocit necitlivosti alebo svrbenie. Počas aplikácie alebo po nej, sa môže krátkodobo zvýšiť pocit bolesti.

 

Dámy, KAŽDÝ PONDELOK sme pre vás pripravili WOMAN’S DAY! Okrem príjemneho prostredia a relaxačnej atmosféry Vás čaká 20% zľava na všetky druhy masáží, rádiofrekvenciu, ultrazvuk a rázovú vlnu!

OBJEDNAJTE SA TERAZ +421 2 68 23 09 40

 

Pri  fyzioterapeutickom a rehabilitačnom ošetrení sa rázová vlna využíva pri bolestiach: tenisového lakťa a jeho oblastí, ramenného kĺbu a svalových spojení ramena, pri zápaloch Achillovej šľachy, bolesti pri nadmernej záťaži kolena, pri akútnom aj chronickom zápale päty či zlého hojenia po zlomenine.

V estetickej dermatológii sa využíva rázová vlna pri redukcii: celulitídy, na vyrovnanie nerovností po liposukcii. spevnenie kože a podkožia, celkové omladenie pleti a zvýšenie jej elasticity, efektívne redukuje strie a jazvy.

VIDEO Aplikácia rázovej vlny EMS na Achillovu šľachu:

 

Zdroj: ems, mediterra, interklinik;

Prečítajte si tiež: Lymfodrenáž; KinesioTaping;

Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

Share

12 thoughts on “AKO SA ROBÍ Rázová vlna

 1. Dobrý deň. Mám výrastok na ľavej päte tzv. kohútia ostroha. Chcem sa spýtať koľko u Vás stojí terapia rázovými vlnami, a koľko krát ju treba absolvovať. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď. S prianím pekného dňa Ľubomíra Nagyová Trnava 0903/238627

 2. Dobrý den, mam na pravej pate vyrastok – ostrohu, chcem sa spytat kolko to stoji a ako casto sa na to chodi, vopred dakujem za odpoved

  1. Dobrý den, lieči sa to rázovou vlnou. Sedenie ma cenu 35 EUR.
   Objednat sa mozete na tel.cisle 02/ 6823 0940.
   Prajeme pekny den, Interklinik

 3. I see you don’t monetize your blog, don’t waste your traffic, you can earn extra cash every month because you’ve got hi quality content.
  If you want to know how to make extra $$$, search for:
  Boorfe’s tips best adsense alternative

 4. Dobry den
  Mam problém s ostrohmi na nohach a na pravej este aj bolavu kosť nad pätou,oziare nepomohli a ani obstreky
  Viete mi poradit ohladom razovej vlny?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *