Gynekológ-vyšetrenieilustr

Preventívne lekárske prehliadky sú základom starostlivosti o zdravie.  Gynekologická preventívna prehliadka sa opisuje ako – komplexné gynekologické vyšetrenie, zamerané na vyhľadávanie a včasnú diagnostiku organických a funkčných porúch ženských pohlavných orgánov.

Gynekologická prevencia má tri stupne:

Primárna – je zameraná na zabránenie vzniku ochorenia. Sekundárna – prevencia sa zameriava na včasné odhalenie ochorenia, čím sa zvyšuje jeho liečiteľnosť a terciálna – prevencia je snahou o zabránenie zhoršovania zdravotného stavu.

Priebeh preventívnej gynekologickej prehliadky

Anamnéza
Súčasťou prehliadky je dôkladná anamnéza, v rámci ktorej vám lekár kladie otázky, ktoré sa týkajú zdravotného stavu, pravidelnosti a priebehu menštruácie, pôrodov, interrupcií, výskytu onkologických ochorení u pokrvných príbuzných, najmä výskytu rakoviny prsníka a ženských pohlavných orgánov; ale aj iných vážnych ochorení ako cukrovky, rakovinových ochorení, alergií, vysokého krvného tlaku a pod.

Kolposkopické vyšetrenie
Toto vyšetrenie vám odhalí prípadné patológie vonkajších rodidiel, pošvy, krčka maternice. Odoberie sa cytológia špeciálnou cytologickou štetôčkou. Na požiadanie je možný i odber LBC – liquid based cytológia.

 

KOMPLEXNÁ PREVENTÍVNA PREHLIADKA
za 55 Eur (zľava až 40%)!
+ špeciálna ponuka pre 3 generácie – 135 Eur

OBJEDNAJTE SA TERAZ  0905 480 848
ponuka platí do 30.novembra 2014

 

Palpačné vyšetrenie

V rámci palpačného vyšetrenia sa pohmatom zisťujú nepravidelnosti vnútorných rodidiel – maternica, vajíčkovody, vaječníky.

Ultrazvukové vyšetrenie
Ultrazvukové vyšetrenie vaginálnou sondou sa u žien, ktoré nemali pohlavný styk, vykonáva abdominálnou sondou a odhalí prípadné ochorenia maternice, vaječníkov, parametrií a podobne.

 

Genetický test Dedičný karcinóm prsníka BRCA 1-2   – Jeden z najčastejších zhubných nádorov žien je – karcinóm prsníka, býva v piatich až desiatich percentách prípadov -dedičný. Včasnou diagnostikou a podstúpením preventívnych chirurgických zákrokov, sa až v 90 percentách prípadov redukuje nebezpečné rozvinutie rakoviny. Výsledok vyšetrenia malého množstva krvi sa dozviete do 2 týždňov.

 

Vyšetrenie prsníkov

Veľmi dôležité vyšetrenie pre včasné odhalenie nádorov prsníkov. Vyšetrujeme pohmatom oba prsníky, axily a lymfatické uzliny.

Na prehliadke vám lekár poskytne komplexné poradenstvo v otázkach antikoncepcie, hormonálnej substitučnej liečby, prevencie sexuálne prenosných ochorení a poučenie o zvýšenom riziku gynekologických malignít v súvislosti s pozitívnou rodinnou anamnézou a prítomnosťou ďalších rizikových faktorov u ženy.

Súčasťou každého preventívneho vyšetrenia je záverečná správa.

 

Zdroj: mudr.dagmar gavorníková, interklinik

Prečítajte si tiež: Príliš nebezpečné tajnosti; Príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať;

Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

 

Share

3 thoughts on “FAQ Gynekologická preventívna prehliadka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *