mudr.kollarikova-dermatolog-interklinik-

Liečba atopického ekzému si vyžaduje trpezlivosť a pravidelnú starostlivosť. O je príznakoch a liečbe rozpráva dermatologička Interklinik – MUDr. LUCIA KOLLÁRIKOVÁ

 •  Je atopický ekzém vrodené ochorenie kože?

Atopický ekzém je ochorenie kože vznikajúce na základe genetických faktorov a vplyvu prostredia. Ak sa u rodičov vyskytla astma, atopický ekzém alebo alergická nádcha, je vyššie riziko výskytu atopického ekzému u ich detí.

Za vznik ochorenia je zodpovedných viacero génov, ktoré sa môžu preniesť od rodičov alebo vzniknúť spontánne. Z faktorov prostredia majú vplyv na vznik tohto ochorenia najmä alergény, dráždivé látky, stres a infekcie. Dedičnosť atopického ekzému je približne 80 %. Dieťa má vyššie riziko vzniku ochorenia od chorej matky ako od otca.

 • U koho sa vyskytuje najčastejšie a v akom veku?

Kožné prejavy môžu vzniknúť v akomkoľvek veku, ale približne u dvoch tretín pacientov sa objavia do druhého roku života. Typický vek, keď sa prejaví atopický ekzém, je obdobie detstva až po ranú dospelosť. U dvoch tretín pacientov ochorenie spontánne ustúpi v období dospievania.

Po 40. roku života je už jeho prítomnosť podstatne nižšia. Podľa posledných štúdií, postihuje na Slovensku okolo 15 percent detí do jedného roku života. Medzinárodné štúdie uvádzajú výskyt 5 – 20 percent u školopovinných detí. Rozšírenosť atopického ekzému u dospelých je zatiaľ, u nás aj vo svete, slabšie skúmanou oblasťou.

 • Čo vlastne je atopický ekzém?

Ide o chronické neinfekčné zápalové a svrbivé ochorenie kože. Príčinou je narušená ba-riérová funkcia kože a často aj precitlivenosť na bežné alergény z vonkajšieho prostredia, hovorí dermatologička Lucia Kolláriková a vysvetľuje, že pokožka je suchá, začervenaná, zvyčajne sú prítomné ostrovčeky postihnutej kože v typických lokalizáciách.

 • Na akých miestach sa najčastejšie objavuje?

Počas života sa miesta výskytu menia. U dojčiat vznikajú prejavy najčastejšie na hlavičke a tvári, menej na tele vo forme začervenania, mokvania alebo až ošupovania ako takzvaná mliečna chrasta.

Od predškolského veku do dospelosti bývajú zasiahnuté najmä lakťové a zákolenné jamky, krk, zápästia a chrbty rúk – koža je začervenaná a drsná. U dospelých sa ekzém objavuje na tvári, krku, rukách a nohách.

 • Zhoršuje sa stav v zimných mesiacoch?

Áno. Jednou z príčin atopického ekzému je zvýšená strata vody z pokožky, chladné počasie a silný vietor ju ešte zhoršujú. Koža je suchá, zapálená, vznikajú na nej praskliny a je náchylnejšia na infekciu. Dermatologička upozorňuje, že prejavy sa môžu zhoršovať napríklad aj trením chlpatých rukavíc, šálu, čiapky a podobne. Vhodné sú hladké a priedušné materiály, ako napríklad bavlna.

Ako sa prejavuje atopický ekzém:

 • pokožka svrbí
 • je suchá na celom tele alebo na niektorých miestach
 • na povrchu sa objavujú drobné vyrážky, pľuzgiere, chrasty,
 • koža sa olupuje v šupinkách
 • na miestach ložiska ekzému dochádza k zhrubnutiu a depigmentácii,
 • na koži sa objavujú väčšie červené plochy.

Akou formou sa lieči?

Základom je premasťovanie kože a vyhýbanie sa alergénom, ktoré zhoršujú prejavy ochorenia. Ďalej je to podľa stupňa závažnosti lokálna alebo celková liečba. K lokálnej patria najmä krémy alebo masti aplikované na kožu.

Celková liečba je zvyčajne vo forme tabliet – napríklad lieky proti svrbeniu, infekcii a podobne. U šťastnejších jedincov ustúpi ochorenie spontánne. Inak sa treba o atopickú kožu pravidelne starať a dostať ju pomocou správnej liečby do stavu bez viditeľných prejavov na čo najdlhší čas. (…)

Viac si prečítajte v SME ženy č.43/2014

 

OBJEDNAJTE SA TERAZ  0917 40 63 75  

 

Zdroj: mudr.lucia kollarikova, sme ženy. interklinik

Prečítajte si tiež: Stav pokožky vás prezrádza; Nebezpečný melanóm;

 Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *