dr.FEIX-derma-interklinik

O prirodzenosti, kráse, starnutí a dokonalosti – sa rozprávame s primárkou oddelenia estetickej dermatológie Interklinik  – MUDr. SLAVOMÍROU FEIX

 

  • Prianím každej ženy, je starnúť prirodzene avšak, v dnešnej dobe vie žena starnúť do krásy.  Aký je váš názor na úlohu estetickej dermatológie v tomto procese?

Dnešná doba prináša množstvo zmien v živote človeka a okrem rôznych technologických výdobytkov a zlepšení, je aj človek sám dlhšie aktívny, má snahu naplniť svoj život do vysokého veku, byť psychicky aj fyzicky zdatnejší. To sa odzrkadľuje aj na starnutí. Celkovo sa ženy cítia omnoho mladšie, sú aktívnejšie a samozrejme majú záujem aj o vonkajšie známky starnutia, priblížiť  k tomu ako sa cítia….

To si myslím, je správna definícia starnutia do krásy – ak je myslenie ženy či muža mladé, je aj vonkajšok jednoduchšie udržiavať a prirodzene zlepšiť. Tam je estetická medicína na tom správnom mieste ….

  • Kedy je podľa vás najvhodnejšia doba pre boj s prvými príznakmi starnutia?

Presnú hranicu neviem a nechcem menovať . Hovorí sa , že “staroba začína koncom puberty”, ale kedy to je u každého z nás, je len ťažko určiť. Dôležitá je spoločná komunikácia klienta a lekára o procese  zmien na koži, zhodnotiť, či sú to už známky starnutia, alebo je to skôr genetická danosť . V oboch prípadoch sa s dnešnou estetickou medicínou dá veľa ovplyvniť, či už zastavením prvých príznakov starnutia, alebo preventívne , aby vôbec zavčasu nevznikali.

Máme k dispozícii množstvo preventívnych procedúr, ktoré sú vhodné aj pre mladé dievčatá okolo 18-teho roku života, naopak veľa iných, vhodných až v pokročilejšom veku. V zásade – s prvými vráskami prichádzajú najčastejšie ženy okolo 30-35 roku života.

  • Mladé ženy sa snažia dotiahnuť svoju krásu do dokonalosti, no častokrát to má skôr opačný efekt. Čo je v tomto prípade vaše hlavné motto?

Je to naozaj zvláštny fenomén, ktorý pozorujem, že tie najkrajšie a najmladšie ženy, majú tendenciu svoju prirodzenú krásu premrštenými procedúrami pokaziť. Vtedy sa snažím o rozhovor, kde vysvetlím aj negatívny vplyv estetických procedúr na ich dokonalosť a som rada, že sa mi to darí.  Motto je známe : Menej je viac! To čo príroda vytvorí perfektné a krásne , sa nemáme snažiť ešte viac vylepšiť .

  • Aby sme sa nebavili len o starnutí pokožky, estetická dermatológia rieši taktiež tvárové nedokonalosti, ako súmernosť, tmavé kruhy pod očami či pigmentové škvrny. V tomto prípade asi vekové obmedzenia neplatia?

Nie, tu naozaj môžeme rôzne drobné nedokonalosti  riešiť už od plnoletosti, samozrejme vždy s vedomím lekára neuškodiť. Pretože iné zásady platia u mladej tváre a inak sa správa staršia pleť .

  • Aká je najväčšia výhoda novodobej estetickej dermatológie?

Estetická dermatológia v súčasnosti rešpektuje prirodzený vývoj  starnutia a rôznymi fyzikálnymi a chemickými možnosťami vieme malými krôčikmi ovplyvňovať starnutie a pôsobiť anti-agingovo .

  • A teraz trošku k lekárom samotným. Je podľa vás dôležité mať svojho “dvorného” dermatologického lekára?

Bezpochyby som o tom presvedčená, že práve v estetickej medicíne je dôležité mať svojho lekára, ktorý pozná históriu zmien pri starnutí, pozná históriu ošetrení, vie poradiť a hlavne pripraviť dlhodobo plán procedúr .

Nemyslím si, že klient profituje zo striedania lekárov. Každý totiž vryje tú svoju predstavu a dokopy sa to môže dosť odlišovať. Klient potom stráca možnosť kontroly nad svojím výzorom a často to dopadne horšie. Dôležitá je teda osobná dôvera a výber takého lekára, ktorý zdieľa podobný náhľad ako žena sama. Potom ta spolupráca pretrváva roky.

Pre mňa osobne je tou najväčšou odmenou, mať verných klientov po mnoho rokov.

  • Ste ako jediná na Slovensku školiteľkou americkej firmy ALLERGAN. Je úroveň lekárov estetickej dermatológie na Slovensku rovnaká ako vo svete?

Nechcem posudzovať úroveň estetickej dermatológie na Slovensku, keďže v nej sama pôsobím. Môžem len subjektívne konštatovať, že úroveň slovenskej estetickej dermatológie je na najvyššej úrovni a rozdiely oproti Európe a aj celosvetovo nie sú. Skôr musím povedať , že zo strany klientok, je na Slovensku omnoho väčšia flexibilita a pripravenosť všetko nové vyskúšať, čo nás lekárov prirodzene burcuje byť stále vpredu, mať to najmodernejšie a najnovšie. Slovenská estetická dermatológia je určite na poprednom mieste.

 

Estetická dermatológia v Interklinik dbá už 20. rokov o dôveru a zdravie svojich klientov. Sú to predovšetkým lekári, ktorí využívajú dnešnú estetickú dermatológiu s čo najväčším profitom pre pacienta. Kampaň PRIRODZENEJ KRÁSY bude hlavným mottom Interklinik počas celého tohtoročného leta. Prinesie mnoho zaujímavých článkov, rozhovorov a fotografií pred a po ošetrení.

 

  •  V Interklinik sa začala kampaň PRIRODZENÁ KRÁSA, čo je dosť nezvyčajné pre kliniku s plastickou chirurgiou a estetickou dermatológiou. Sú vaše pacientky naozaj prirodzene krásne aj keď odchádzajú z vašej ambulancie?

O to sa dennodenne snažím. Aby zostali prirodzené a krásne, len o niečo žiarivejšie, mladšie a spokojné.  Ako povedala americká herečka Audrey Hepburn:  Ľudia sa musia, viac ako veci – reštaurovať, obnovovať, oživovať, napravovať a zachraňovať; nikdy nikoho neodpisujte.

  • V jednom rozhovore ste spomenuli, že práca estetického dermatológa je ako umenie, kde pozorujete klienta,  jeho  mimiku a postupne “budujete” jeho krásu aj s pribúdajúcim vekom… pristupujete takto ku všetkým svojim klientom?

Áno, myslím , že každý lekár estetickej dermatológie je tak trochu umelec. Mal by mať naozaj veľký dar vnímať krásu ako prirodzenú pre každého človeka …

Je to, akoby ste vytvárali sochu, ktorú v drobných krôčikoch formujete do krásy, do jej prirodzenosti. Či mladú – mäkkú, či starú tvár s vrytým životom, každá je svojím spôsobom krásna. Našou úlohou je zvýrazniť to, čo je esteticky krásne a zjemniť to, čo sa zdá, ako jemný nedostatok.

  • V akom duchu vediete svoj tím ako primárka Estetickej dermatológie Interklinik?

Snažím sa vždy nezabúdať , že sme v prvom rade lekári, zložili sme Hippokratovu prísahu a teda sa snažíme pracovať so zásadami udržania zdravia. Nikdy nerobíme ošetrenia, ktoré by mohli nejakým spôsobom negatívne ovplyvniť dobrú kondíciu každého klienta.

Ak smerujem k estetike, je prirodzená krása jednoznačne cieľom nášho každodenného snaženia.

 

Zdroj: mudr.slavomíra feix, interklinik

Prečítajte si tiež : Starnutie vieme len spomaliť, zjemniť a skrášliť;

 Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

Share

5 thoughts on “DERMATOLÓG Prirodzená krása

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *