prsia-bandaz-ilustr

Augmentácia – čiže zväčšenie prsníkov silikónovými implantátmi, je operačný zákrok, ktorý sa vykonáva v celkovej anestézii a pacientka zostáva v pooperačnej starostlivosti (väčšinou jednu noc) na klinike. PO NÁVRATE DOMOV ju čaká niekoľko (ne)pohodlných týždňov, ktoré zavŕši príjemny pocit radosti z nového, viditeľného zovňajšku…

Každá žena je iná, nielenže má iné predstavy o podobe svojich pŕs, ale jej telo inak znáša bolesť a nepohodlie, ktoré sprevádza takmer každý chirurgický zákrok. Nasledujúce riadky vám opíšu, čo môžete očakávať v pooperačnom čase a ako by ste sa mali správať…

Po operácii

budete pravdepodobne cítiť bolesť ešte niekoľko nasledujúcich dní. Bolesť bude výraznejšia pri operácii, kedy je implantát vložený pod sval. 2-5 dní po operácii sa užívajú lieky proti bolesti (analgetiká). Bolesti postupne ustúpia.

Z kliniky vás prepustia väčšinou na druhý deň po operácii. Predtým vám vymenia obväzy a odstránia dreny, čo záleží na pracovisku a operatérovi. Odstránenie stehov sa robí za 7-10 dní

Po zákroku budete musieť nosiť elastickú podprsenku. Väčšinou ju dostanete (zakúpite si ju) na pracovisku, kde sa zákrok vykonáva. Zvyčajne je to po dobu 4-8 týždňov a potom pri športových aktivitách.

Niekedy chirurg odporúča aj zdravotný pás. Používa sa častejšie po operácii z podpažia, aby tlačil na vytvorený kanál. Ďalej sa dá tiež indikovať pri vložení implantátu pod sval, aby ho tlačil smerom dole a všeobecne v situáciách – kedy podprsenka nie je dostačujúca.

Odporúčania pooperačných masáží pŕs sú rôzne, podľa kliniky a typu použitých implantátov. Niektorí lekári ju neodporúčajú vôbec. Naopak, dlhodobé tlakové masáže jaziev sú vhodné. Sprchovanie prsníkov by ste mali vykonávať až po zahojení rany.

Prvý týždeň po operácii je vhodný kľudový režim. Na niekoľko prvých dní si určite zaistite výpomoc v domácnosti a k deťom.

Pokračovať v bežných denných aktivitách a vykonávať ľahšie domáce práce budete môcť za 10-14 dní. Všetko záleží tiež na vašej pocitovej bolesti. Do 6 týždňov sa vyvarujte zdvíhaniu paží nad horizontálu.

Ťažšie práce, zdvíhanie bremien, cvičenie, posilňovanie a iné športové aktivity najlepšie začnite robiť postupne, až po dvoch mesiacoch po operácii a v elastickej podprsenke.

Intímny styk vykonávajte v priebehu prvého mesiaca po operácii veľmi opatrne.

 

Úlohou INTERKLINIK je nie je len zabezpečiť dokonalý estetický výsledok plastických operácií, ale aj rýchlu rekonvalescenciu po zákroku a predovšetkým starostlivosť o dlhodobo udržateľne zdravie našich klientov. Aj z tohto dôvodu, ako jediné zariadenie svojho druhu na Slovensku, ponúkame ako súčasť zákroku zväčšenia prsníkov, aj preventívne a kontrolnépooperačné ulztrazvukové výšetrenie prsníkov, vstupné gynekologické vyšetrenie so zľavou a genetické vyšetrenia BRCA 1-2, ktoré vedia včas stanoviť predispozíciu na maligné ochorenia prsníkov.

 

Navštíviť solárium a opaľovať sa môžete až minimálne 14 dní po operácii, je však lepšie, keby ste sa s takýmito aktivitami príliš neponáhľali.

Jazvy musia byť kryté náplasťou, alebo ošetrené krémom s vysokým ochranným faktorom a to po dobu minimálne pol roka po zákroku.

Po operácii, by ste sa mali byť schopná vrátiť do zamestnania za 10–14 dní, v závislosti na obtiažnosti práce, ktorú vykonávate.

Po 3 mesiacoch býva výsledok augmentácie považovaný za trvalý.

Ak je koža prsníkov po operácii vysušená, môžete aplikovať zvlhčujúci krém niekoľkokrát denne. Buďte opatrná, nenapínajte pokožku pri určitých pohyboch a vyvarujte sa kontaktu so stehovou oblasťou. 

Svojho chirurga musíte navštíviť:

 • kedykoľvek, keď vaše prsia zmenia tvar, či konzistenciu (prsník bude tvrdnúť)
 • alebo sa objavia akékoľvek prejavy zápalu, opuchov alebo bolesti
 • po akomkoľvek údere do pŕs (autonehoda, pád z výšky atď.)

Bežné kontroly sú po 1 mesiaci, po 3 mesiacoch a po 1 roku. Po 10 rokoch, potom kontrola aj s ultrazvukom.

Ďalej pravidelne, každých 5 rokov, by ste si mali zopakovať ultrazvukové vyšetrenie. Systém kontrol závisí na pracoviska. Niektoré ich nevykonávajú vôbec.

Vždy sa dôsledne riaďte pokynmi svojho lekára.

Implantát zatieňuje približne 20% tkaniva prsnej žľazy pri mamografii. Preto je treba zvážiť použitie inej vyšetrovacej metódy, napr. monografie (ultrazvuk) alebo magnetickej rezonancie.

Ženy u ktoré podstúpili augmentácia prsníkov so zavedením implantátu nesmú podstúpiť diatermiu (liečebné prehrievanie orgánov priechodom vysokofrekvenčného elektrického prúdu). Mohlo by dôjsť k extrémnemu zahrievaniu implantátu, vnútorným popáleninám a eventuálnemu prasknutiu implantátu.

 

Zdroj: interklinik, plasticka chirurgia;

 Prečítajte si tiež: Zväčšenie prsníkov – otázky chirurgovi; Konzultujte pred operáciou;

Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

Share

6 thoughts on “ČO VÁS ČAKÁ Po operácii prsníkov

 1. Dobry den

  Mozem 6 tyzdnov po augmentacii pod sval zacat sport- stepper a vobec cardio.?
  Po akej dobe mozem zacat posilovat hornu cast tela?
  Moze tancovanie zmenit polohu implantatu?
  Vdaka
  Viki

 2. Dobrý deň, prosím vás po akej dobe treba vymeniť implantáty, je možné nevymeniť ich aj 20 rokov? A na kontrolu prsníkov chodím na Sono vyšetrenie, stačí to? Mám implantáty 13 rok. a cítim sa dobre len by som chcela podrobnejšiu kontrolu, bolo bz to možné aj vo vašej klinike? Môžem sa objednať?
  Ďakujem

 3. dobry den,, chcem sa opytat..pred siedmimi dnami som podstupila augumentaciu prs a pravy prsnik mam stale tvrdy a napnuty,,dokonca som pocula ako mi v imlantate zblnka, vyzera z vonkajsej strany ako keby bol stiahnuty,,nemam pekny okruhly tvar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *