zena-lieky-ilustr

Ako na menopauzu, aby vám nespôsobila priveľa problémov. Aké sú jej príznaky, možnosti prevencie a liečby. Čo s predčasnou menopauzou. O intímnej téme rozpráva gynekologička Kliniky zdravia a krásy Interklinik –  MUDr. DAGMAR GAVORNÍKOVÁ

 • Sú príznaky menopauzy, resp.perimenopauzy úplne jasné? Nemôžeme si ich zameniť s prí­znakmi rozličných chorôb?

Sprievodné príznaky závisia od zmien hor­mónov v tomto období a sú naozaj typické. Väčšinou dochádza k zmene menštruačného cyklu, ktorý sa stáva nepra­videlným. Krvácanie môže byť silnejšie, ale i slabšie ako predtým. Návaly, čiže pocity horúčavy cez deň, ale i v noci môžu  spôsobiť nespavosť a podráždenosť. Zmena hormónov môže viesť aj k zmenám nálad, zníženej schopnosti zvlá­dania stresu. Zvyšuje sa výskyt kardiovasku­lárnych ochorení a napríklad suchosť pošvy a pocit diskomfortu pri zníženej hladine estro-génov zasa môže viesť k bolestiam pri sexuál­nom styku.

 • Znie to hrozivo, čo s tým?

Napríklad pri poslednom spomínanom prí­znaku stačí lokálna liečba s malým množ­stvom estrogénov, ktorá problém okamžite  vyrieši. V prvom rade si však treba uvedomiť, že v menopauze nemáme trpieť. Každé ob­dobie v živote ženy je niečím výnimočné, tak ako puberta, fertilný vek či tehotenstvo majú svoje zvláštnosti, ktoré sú zvládnuteľné. Treba si ich „užiť” bez bolestí, bez porúch krvácania a vlastne bez akýchkoľvek zdravotných prob­lémov. Preto je potrebné, aby predtým, než sa ženy začnú vypytovať svojich kamarátok, kole­gýň, surfovať na internete, navštívili gynekoló­ga. Tým otázky, na ktoré nepoznajú odpovede, odborne zvládnu.

 • U nás majú ženy tendenciu vyhýbať sa gynekológom, ako sa len dá. Tiež máte túto skúsenosť? Riešia si príznaky klimaktéria „podomácky”a alternatívne?

S mojimi pacientkami našťastie nemám tieto skúsenosti… (úsmev) Možno je to o dôvere k lekárovi. Gynekologickým odborným vyšet­rením, prípadne vyšetrením hormónov zistíme, či skutočne ide o perimenopauzu/menopauzu. Ak áno, spravíme aj osteodenzitometrické vyšetrenie, aby sme videli stav kostí, či nejde o osteopéniu, eventuálne osteoporózu. Aj tieto ochorenia treba liečiť, aby sa v neskoršom ob­dobí predišlo zlomeninám.

 

Menopauza – je normálnou súčasťou života, rovnako ako puberta. Je to obdobie od poslednej menštruácie, ale sprievodné príznaky sa môžu vyskytovať už skôr. Sú spôsobené zmenou hladiny estrogénov a gestagénov. Toto prechodné obdobie nazývame perimenopauza. Priemerný vek, v ktorom majú ženy poslednú menštruáciu, je okolo 50 rokov, závisí to od mnohých faktorov. Chirurgické odstránenie maternice a vaječníkov vedie k okamžitej menopauze. Klimaktérium teda označuje celú prechodovú fázu od plnej pohlavnej zrelosti až do obdobia zvaného postmenopauza, to jest od 45. až do 60. roku života.

 

 • Sú dve základné cesty, ako žene trpiacej príznakmi klimaktéria pomôcť – fytoestrogény a hormóny. Najmä o tých druhých sa mimo­riadne diskutuje. Máme sa hormónov báť? Nezvyšujú riziko karcinómu prsníka?

Liečba hormónmi je tak, ako každá iná liečba, absolútne individuálna. Skutočne boli publiko­vané štúdie, ktoré preukázali zvýšený výskyt ra­koviny prsníka pri užívaní hormonálnej substitučnej liečby. Ale ženy, ktoré sa vyberali do tejto štúdie, boli väčšinou staršie a neboli zohľadne­né mnohé faktory, ktoré môžu ovplyvniť výskyt rakoviny prsníka. Ženy u nás chodia na pra­videlné preventívne prehliadky, mamografiu, ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. Poznáme ich rodinnú anamnézu, najmä výskyt rakovinových ochorení, a až po sumarizácii tohto všetkého sa rozhodujeme pre prípadné začatie hormonál­nej liečby. Platí však, že táto liečba sa podáva po najkratší nevyhnutný čas. Alternatívnym riešením je užívanie fytoestrogénov.

 • Dostať do tela fytoestrogény zo stravy, prípad­ne z voľnopredajných prípravkov v lekárni je „prírodná”cesta, ako telo upokojiť. Môžu sa ženy takto úspešne udržiavať konzumáciou tofu, sójeatď.?

Áno, mnohé ženy, ktoré nechcú užívať hor­monálnu liečbu, majú možnosť výberu z prí­rodných zdrojov či z výživových doplnkov. Fytoestrogény sú prírodné látky s účinkom podobným estrogénu. Medzi zdroje fytoestro-génov patria napríklad spomínaná sója, vini-čové listy, ďatelina lúčna, ľan siaty, ploštičník strapcovitý, dioskórea huňatá… Šalvia lekárska pomáha pri návaloch tepla. Dôležité sú aj anti-oxidanty, kalcium a vitamín D.

 • Na čo sa treba pripraviť? Ako dlho priemer­ne trvá, kým celým týmto obdobím prejdeme a opäť sa zastabilizujeme?

Toto obdobie môže trvať rôzne. Asi tretina žien je úplne bez problémov, tretina má mier­ne ťažkosti a tretina väčšinou vyhľadá lekársku pomoc. Závisí to skutočne od genetickej pre-dispozície, výživy a životného štýlu.

 • Teda platí, že budem mať približne taký pre­chod, aký mala moja mama?

Áno, to je práve o tej genetike. Ak však matka mala operáciu, pri ktorej jej odstránili vaječní­ky, tento údaj nám chýba.

 • Čo všetko by sme mali cielene robiť v rám­ci prevencie a predprípravy na „pohodový” prechod?

Zdravo sa stravovať, nemať nadváhu, nefajčiť, športovať, dopriať si dostatok spánku, chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky. A po­zitívne myslieť, samozrejme! (úsmev)

 • Dnes je moderné rodiť neskoro. Má to vplyv na nástup menopauzy?

Väčšinou ženy, ktoré mali neskôr začiatok menštruácie, neskôr rodili, užívali antikoncep­ciu, majú aj neskorší nástup menopauzy.

GAVORNIKOVA-dagmar-interklinik

 • Majú fajčiarky zhoršenú štartovaciu pozíciu?

Určite. U žien, ktoré fajčia, môže menopauza nastúpiť skôr, a hlavne fajčenie zvyšuje riziko kardiovaskulárnych a pľúcnych ochorení.

 • Čo sú podľa vás najväčšie mýty a omyly, ktorým majú ženy stále tendenciu v súvislosti s touto problematikou veriť?

Najväčšou chybou je uveriť tomu, že návaly, ne­pravidelné krvácanie, depresie či nespavosť sú v tomto období normálne, a preto ich netreba liečiť.

 • Aby sme skončili pozitívne, máte aj takú skú­senosť, že pre ženy je klimaktérium, naopak, vyslobodením a začiatkom novej etapy?

Samozrejme! Rodina je zastabilizovaná, deti sú väčšinou už samostatné, ženy majú viac času na seba, na svoje koníčky a tiež viac času na to, aby sa mohli venovať manželskému a partnerské­mu životu. Práve v tomto období sa niektoré ženy stávajú sexuálne aktívnejšími. Sexuálny život, ak mala žena dovtedy výhrady k užívaniu antikoncepcie, je konečne bez rizika nechcené­ho otehotnenia.

 

Predčasná menopauza –  počet žien, ktoré sa ocitnú v prechode už pred štyridsiatkou, v extrémnych prípadoch tridsiatkou (!), strašidelne stúpa. Je to nový fenomén, ktorý podľa Svetovej zdravotníckej organizácie postihuje asi 3 percentá žien. Zatiaľ. Spúšťačom predčasnej menopauzy môžu byť napríklad chromozómové poruchy, autoimunitné ochore­nia, rádio- či chemoterapia. Hovorí sa však aj o potravinách a hlav­ne mäse nadopovanom hormónmi, ktoré majú v budúcnosti úplne „rozhasiť” procesy v ženskom tele.

 

Viac si na tému menopauzy prečítajte v mesačníku MadamEva.

 

Zdroj: mudr.dagmar gavorníková, madam eva -tk-, interklinik

Prečítajte si tiež: Preventívna prehliadka; Nebezpečné tajnosti;

Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

Share

16 thoughts on “GYNEKOLOGIČKA V menopauze nemáme trpieť

 1. Dobry den,2 roky mam nepravidelnu menstruaciu.Som 52rocna.Od 15.2.2015 dostala som silne krvacanie,trvalo6 dni,potom to skoncilo o tyzden som mala zznova ale slabsie,po dalsom tyzdni mam opat slabe krvacanie.Chcela by som vediet,ci to tiez patri ako menopauza alebo mam navstivit gynekologa?Dakujem.

 2. Dobrý deň, mám .41 rokov a pred 2 rokmi mi bola diagnostikovaná predčasná menopauza a neskôr aj hypotyreóza štitnej žľazy. V decembri minulého roku sa pri polročnej endokrinolog. prehliadke zistila aj osteopenia. Endokrinologička odporúčala HSL. Vzhľadom na možné riziká hormonálnej liečby sa jej obávam a chcela by som vedieť, či by v mojom prípade boli výživové doplnky postačujúce. Ďakujem.

  1. “Dobry den, nepíšete, ako sa Vam zistila osteopenia a ake su hodnoty hormonov v krvi. Liečba HSL je určite účinejšia ako liečba fytostrogenmi. Bolo by najlepšie, ak by Ste sa objednala na konzultaciu so všetkými výsledkami.” Interklinik, gynekologia

 3. dobrý den , som už rok a pol bez menštruácie . mám problém so spánkom mávam návaly tepla , ale dá sa to zvládnuť . Ale v noci chodím často na malú potrebu je to možné že to súvisí s tou menopazou ? Gynekolog mi povedal že mám málo estrogenu . zohnal som si merilin tablety , sú dobré na tieto problémy ? alebo čo by ste mi odporučlili na zvládnutie tých návalov . dakujem

 4. Tak je som tieto problémy presne mala tiež. Návaly, nervozita a nespavosť. Pomohli mi až tabletky na menopauzu. Ani po tabletkách niesom úplne OK, ale je to rozhodne o niečo lepšie. Modlím sa aby tá menopauza rýchlo prešla a aby som už mala konečne pokoj. Už to mám viac ako dva roky.

  1. dobrý den mne sa stalo to isté čo vám po 3 rokoch menopauzy som dostala menzes poprosila by som vás keby ste mi dali vediet ako vám to prešlo čo to bolo dakujem vám

 5. Dobry, už pol roka mam nepravidelnu menstruaciu. už vo february som dostala silne krvacanie na par dni, potom to skoncilo o tyzden som mala zznova, po tyzdni mam opat slabe krvacanie. Nejaká rada?

 6. Dobrý deň mám 47 rokov a začali mi nazvali tepla, ešte cez deň to není také hrozné ale večer sa strašne potim. Vedeli by ste mi poradiť aké tabletky záberu na nazvali. Dakujem

 7. Mam 62 rokov. Uz 50. rokoch mi skončila menštruacia. Mala som navaly, potila som sa strasne, v zamestnani keďze som pracovala s ludmi to bolo ťažké. Uz som pol roka na dochodku , navaly mam sem tam este aj potenie a pribudli aj caste zmeny nalad s depresiami. Hormonalnu liečbu som neznasala, zacala som krvacat. Poradte mi ako zmiernit tieto priznaky .

 8. Dobrý deň, mám 50 rokov a začali mi strašné navaly tepla a nočné potenie. Gynekológicka mi predpísala Activelle ale nejak sa bránim hormónom.Som po operácii už 17 rokov, ale vaječníky mi ostali. V letáku som prečítala, že nie sú vhodne pre ženy bez maternice. Tak už teraz som celkom na vazkach. Vedeli by ste mi poradiť? Ďakujem pekne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *