blasko-interklinik

Ku svojim klientom pristupuje ohľaduplne, empaticky a radšej dá prednosť zdraviu a dostatočnému času pre vysvetlenie zákroku, než invazívnemu útoku na pokožku. O ideáli krásy,  predstavách pacientov, poslaní a sklamaniach súčasnej dermatológie, sa rozprávame s dermatologičkou Kliniky zdravia a krásy Interklinik – MUDr. MICHAELA BLAŠKO

 

  • Čo je podľa vás krása a ako k nej môže pomôcť estetická a korektívna dermatológia?

Krása ľudského tela je výsledkom nielen vrodených pre dispozícií, ale aj vplyvu premenlivých spoločenských a kultúrnych podmienok, ktoré určujú estetické  “ideály a normy”. Vidíme, že kultúra sa prejavuje aj cez vnímanie fyzického tela  človeka.

Rôzne spoločnosti vnímali ideál krásy inak, ale pri hodnotení fyzickej krásy ženy prevažne rozhodovala súmernosť tváre, postavy, držanie tela, stav a farba kože.

Štíhla a vypracovaná ženská postava, dokonalá  a súmerná tvár bez vrások, škvŕn, jazvičiek a iných „nedokonalostí“,  sa dnes spája s eleganciou, sebakontrolou, úspechom, spoločenskou príťažlivosťou a mladosťou.

Na ženy moderná konzumná spoločnosť kladie veľký mediálny tlak, preto sú so sebou nespokojné a pokúšajú sa vyzerať v súlade s aktuálnym trendom.

K nemu sa dokážeme priblížiť aj vďaka moderným metódam v estetickej a korektívnej dermatológii.

  • Ktoré zákroky sú v estetickej dermatológii najpreferovanejšie?

Najpreferovanejšie zákroky v estetickej a korektívnej dermatológii v súčasnosti sú tie, ktoré sú relatívne rýchle, málo bolestivé, bez dlhého hojenia, bezpečné a okamžite viditeľné: aplikácia kyseliny hyalurónovej, botulotoxínu A či vstrebateľných nití.

Kyselinu hyalurónovú aplikujeme na doplnenie chýbajúceho objemu – napríklad do líc, pier alebo na hydratáciu väčších plôch kože – aplikácia ľahšej, nezosieťovanej molekuly kyseliny hyalurónovej do oblasti celej tváre, krku, dekoltu alebo do oblasti chrbtov rúk. Botulotoxínom A môžeme ovplyvniť nielen mimické vrásky, ale aj bolesť hlavy, škrípanie zubami a nadmerné potenie.

Aplikáciou mezonití spevňujeme ochabnuté časti kože nielen na tvári- okolie očí, spodná časť tváre, krk a dekolt, ale napríklad aj ochabnutú kožu ramien, zadku a stehien.

  • Sú dnešné ženy odvážnejšie voči zákrokom?

Jednoznačne sú odvážnejšie. Strácajú predsudky, sú informovanejšie a chápu, že ide hlavne o prevenciu.

  • A čo muži? Aké sú najčastejšie požiadavky z ich strany?

Vzhľad má vo všeobecnosti väčší význam pre ženy než pre mužov.  S postupujúcim vekom, ale u oboch pohlaví začína narastať záujem o svoj vzhľad, a zdravie. Sme ochotní venovať ich starostlivosti viac času i peňazí.

V hodnotení mužskej krásy má podstatný význam výška postavy. Dnešný ideál je muž športového typu, skôr vyšší a štíhlejší, tmavovlasý než svetlovlasý. U mužov sa viac hodnotí celková osobnosť a nedostatok fyzickej krásy je možné nahradiť inými prednosťami – schopnosťami, postavením, mocou, dokazujúc ich výkonnosť.

Dejiny slávnych mužov ukazujú, že môžu byť i menej pekní, ale napriek tomu sú ženami obdivovaní a milovaní. Starostlivosť o krásu je súčasťou telesnej kultúry a patrí k celkovej životospráve, ktorá zahŕňa racionálnu výživu, dostatok pohybu, dostatok spánku, vyhýbanie sa škodlivinám a zbytočným stresom.

Muži v súčasnosti často a radi vyhľadávajú laserové ošetrenia – odstraňujeme im napríklad rozšírené cievky na nose, brade, lícach alebo nežiaduce ochlpenie na hrudníku či chrbte, prípadne zlepšujeme vzhľad jaziev po akné. Výnimkou nie je ani aplikácia botulotoxínu A na odstránenie mimických vrások, či potenia v oblasti podpazuší a dlaní.

  • Majú pacienti dôveru voči dermatológom? Do akej miery viete ovplyvniť predstavy či rozhodnutia pacientov?

V oblasti dermatológie pracujem 10 rokov. Všimla som si, že v minulosti boli pacienti menej informovaní a  mali viac obáv zo zákrokov, aj relatívne jednoduchých, ako dnes. Mnohí “obyčajní” ľudia si mysleli, že tieto zákroky sú určené len pre “vyššiu” spoločnosť.

Viac  využívali  konzultácie, kde si nechali podrobne vysvetliť ako zákrok prebieha a na zákrok sa objednali až potom, ako si všetko dôkladne doma premysleli, prípadne skonzultovali ešte v inom zariadení.

Dnešní pacienti sú vďaka internetu a skúsenostiam známych či priateľov – rozhodnejší a presne vedia, čo chcú. Táto skutočnosť neprináša vždy iba pozitíva, keďže pacienti sú konfrontovaní aj s menej vydarenými  zákrokmi. Svedčí o tom ich prekvapenie, keď im vysvetľujem,  že zväčšené pery nemusia mať vždy vzhľad kačice a po aplikácii botulotoxínu pri ošetrení vrások hornej časti tváre nemusia mať pohľad “vystrašenej srnky”, alebo že po zväčšení líc nemusia mať pri úsmeve z očí “pomlčky”.

Preto ja osobne venujem stále dostatok času vysvetľovaniu o tom, ako zákrok prebieha, aké výsledky sa dajú u konkrétnej pacientky očakávať a čo všetko iné je potrebné na dosiahnutie najlepšieho výsledku. Som zástancom filozofie, že menej je viac, doplniť je možné vždy.

Snažím sa, aby moja práca nebola príliš viditeľná. Teším sa, keď mi pacientka pri kontrole povie , že si ľudia v jej okolí všimli, že vyzerá lepšie, oddýchnutejšie.

 

Mojim cieľom nie je, aby si ľudia všimli, že naši pacienti sú “napichaní”, ale že vyzerajú výborne. Nesnažím sa meniť vzhľad ľudí za každú cenu, snažím sa podčiarknuť a  vyzdvihnúť to, čo je na nich zaujímavé, to, čo ich odlišuje od iných.

 

Nedávno mala jedna mladá, krásna žena na mňa požiadavku mať ázijské črty tváre, pričom jej tvár bola skôr úzka, oválna. Zaujímalo ma, čo ju to napadlo- povedala, že bola v Ázii a na tamojších ženách sa jej páčili výrazné lícne kosti, plnšie líca, užšie oči.

Podrobne som jej vysvetlila, čo by sa v jej prípade dalo urobiť a čo nie. Odporučila som jej dať si čas na rozmyslenie radikálnych  zmien  zovňajšku. Uznala, že mám pravdu a že v jej mladom veku nepodstúpi ani plasticko-chirurgický, ani iný invazívnejší zákrok, ktorý by zásadne zmenil jej zovňajšok tak, že by si po pár rokoch vyčítala, že bola mladá a nezvážila všetky dôsledky svojho rozhodnutia.

Preto si dovolím povedať, že lekár správnym, empatickým prístupom k pacientovi získa jeho dôveru a vie zásadne ovplyvniť jeho rozhodnutia.

  • Ako vnímate fakt, že niektoré zákroky sa začali prenášať do kozmetických salónov a nie sú vykonávané kvalifikovanými odborníkmi?

Je najvyšší čas v tejto oblasti jasne zadefinovať pravidlá. Ide predovšetkým o zdravie ľudí, preto všetky zákroky týkajúce sa estetickej a korektívnej dermatológie patria do rúk lekárov. Každé povolanie má svoju náplň, preto ja ako dermatovenerológ neposkytujem právne služby.

Mnohí sa dajú zlákať cenou na zľavových portáloch a idú aj k ne-lekárom, ktorí im pichnú kyselinu hyalurónovú či injekciu botulotoxínu. Takto neodborne vykonané zákroky môžu mať nežiaduce trvalé následky, ako napríklad oslepnutie, odumretie tkaniva, či v krajnom prípade smrť.

  • Estetická dermatológia však nie je len o omladzovaní či pichaní botoxu. Ako by ste čitateľom priblížili význam a komplexnosť Vášho oddelenia?

Znovu uvediem príklad z praxe. Pred niekoľkými rokmi prišla na konzultáciu pacientka, ktorú trápili vrásky na čele. Keďže sa snažím človeka vnímať vždy ako celok, v rámci komplexného poradenstva som jej odporúčala nasledovnú chronológiu ošetrení: vzhľadom na stav chrupu ísť najprv k zubárovi, potom ku kaderníkovi a vizážistovi, popri tom  držať redukčné diétu a až následne  prídem opäť na rad ja a zhodnotím, čo môžeme ešte vylepšiť.

Pacientka sa po čase ku mne vrátila a bola mi vďačná za rady, ktoré som jej poskytla. Keďže diabol je skrytý v detailoch, doladili sme ich a spokojnosť bola na oboch stranách. Tvár bez vrások ešte nutne neznamená krajší a mladší vzhľad.

 

MUDr. Michaela Blaško, PhD  – po skončení Lekárskej fakulty UK v Bratislave (2004), absolvovala viacročnú prax na dermatovenerologickej klinike v Bratislave. Po atestácii v odbore dermatovenerológia, nastúpila v roku 2008 na Kliniku zdravia a krásy Interklinik, kde sa dodnes venuje estetickej a korektívnej dermatológii. V roku 2009 obhájila dizertačnú prácu v oblasti lekárskej mykológie a získala titul PhD.

 

Zdroj: mudr.michaela blaško,-ev- interklinik;

Prečítajte si tiež: Keď koža starne ; Laserove ošetrenie tváre;

Túžite po pestrejších informáciách?

Spojte sa s nami:

 

 

Share

One thought on “DERMATOLÓG Nesnažím sa meniť vzhľad ľudí za každú cenu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *