Prostata je síce užitočný a pre muža veľmi potrebný orgán, jej prirodzenou vlastnosťou však je, že v určitom veku sa začne zväčšovať, čo môže spôsobiť nepríjemné ťažkosti …
Samotné zväčšenie prostaty však nie je nebezpečné a nie je to ani zhubné ochorenie ako rakovina. Odborne sa nazýva benígna prostatická hyperplázia (BPH), teda nezhubné, nadmerné množenie tkaniva prostaty.
Celosvetovo je rakovina prostaty najčastejšou rakovinou u mužov a je druhou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu u mužov (prvou je rakovina pľúc). Rakovina prostaty však väčšinou nespôsobuje smrť. Iba 3 percentá mužov s rakovinou prostaty zomrie na túto chorobu.
Príčinou toho je aj zvýšená informovanosť a skorá diagnostika a liečba tohto prevládajúceho druhu rakoviny.
Skríning rakoviny prostaty
Prostata (predstojná žľaza) je žľazový orgán mužského reprodukčného systému. Často sa uvádza, že má rovnakú veľkosť ako vlašský orech, je obvykle asi 3 cm dlhá, váži asi 30 gramov a je umiestnená na hrdle močového mechúra v prednej časti konečníka.
Skríning karcinómu prostaty je vyšetrenie mužov určitej vekovej skupiny, ktorí nemajú žiadne urologické ťažkosti, je teda zameraný na včasné zachytenie ochorenia a následnej liečby.
Rozhodnutie vykonať skríning by malo byť spoločným rozhodnutím vás a lekára. Lekár s vami prekonzultuje výhody, riziká a nedostatky skríningu rakoviny a následne ponúkne testovanie – základné rektálne vyšetrenie (DRV) a PSA test na zistenie rizika rakoviny prostaty.
Skríning karcinómu prostaty je užitočné vykonávať od 50. roku života raz ročne. V prípade, že existuje rodinná anamnéza výskytu rakoviny prostaty, sa skríning doporučuje už v 40. roku života.
Príznaky rakoviny prostaty
Väčšina mužov s rakovinou prostaty nemá v jej skorom štádiu takmer žiadne príznaky. Prvé symptómy sa zvyčajne objavia až keď nádor začne čiastočne blokovať hrdlo močového mechúra alebo močovú rúru.
Medzi obvyklé príznaky patria:
- problémy so začatím a zastavením prúdu moču, zvýšenie frekvencie močenia a bolesť pri močení prúd moču môže byť slabší (retencia moču), alebo môže jednoducho odkvapkávať a môže sa objaviť aj pocit plného močového mechúra po vymočení sa.
Tieto príznaky však samy o sebe, nemusia potvrdiť prítomnosť rakoviny prostaty. Väčšina (alebo všetky) z nich sa vyskytujú u mužov s nerakovinovým (benígnym) zväčšením prostaty
Všetky symptómy by však mal zhodnotiť lekár , aby určil správnu diagnózu a poskytol zodpovedajúcu liečbu.
Ak sa rakovina spôsobí chronickú (dlhodobú) alebo závažnejšiu prekážku v močových cestách, môže byť zasiahnutý močový mechúr a byť náchylnejší na opakujúce sa infekcie močových ciest.
Pri pokročilých stupňoch rakoviny sa môžu objaviť zriedkavé príznaky ako krv v moči (hematúria), bolestivá ejakulácia a impotencia (neschopnosť mať erekciu).
Ak sa rakovina rozšírila do vzdialených orgánov (metastázovala), príznaky môžu zahŕňať únavu, malátnosť a stratu hmotnosti. Metastázy v kostiach môžu spôsobiť silnú bolesť kostí a to najmä v bokoch a chrbte alebo dokonca zlomeniny kostí z dôsledku ich oslabenia.
Diagnostika
Vyšetrenie u odborníka by ste však nemali odkladať – je jednoduché, bezbolestné a môže vylúčiť závažnejšie ochorenia prostaty, ktoré sa prejavujú rovnakými príznakmi.
Pri diagnostike môže lekár využiť niekoľko vyšetrovacích metód, ktoré mu pomôžu určiť závažnosť ochorenia a zvoliť najvhodnejšiu liečbu.
Najčastejšie metódy diagnostiky:
- Vyšetrenie prstom cez konečník (DRV) – Vyšetrenie sa vykonáva prakticky vždy pri podozrení na ochorenie prostaty. Keďže prostata v tele susedí s konečníkom, dá sa cezeň dobre nahmatať. Lekárovi tak umožňuje zhodnotiť veľkosť, povrch a celkový stav prostaty.
- PSA test – PSA je skratka pre prostatický špecifický antigén a zisťuje sa z krvi. Je to proteín, ktorý produkujú bunky prostaty a jeho hladina býva vysoká u mužov, ktorí majú rakovinu prostaty. Jednoduchý odber krvi a následné vyšetrenie PSA teda slúžia najmä na vylúčenie onkologického ochorenia, keďže môže mať rovnaké príznaky, ako nezhubné zväčšenie prostaty.
- Ultrazvuk a rektálny ultrazvuk – Ak má lekár podozrenie na závažnejšie či iné ochorenie, môže vykonať ultrazvuk, ktorý mu umožní vidieť celú prostatu. Pokiaľ nie je zobrazenie dostatočné, môže použiť rektálny ultrazvuk (TRUS). Tenká trubička s ultrazvukom sa zavedie do konečníka, ultrazvuk tak pôsobí priamo na prostatu a zobrazuje ju na monitore.
- Cystoskopia – Je zobrazovacie vyšetrenie, pri ktorom lekár kamerou preskúma vnútro močovej rúry a močového mechúra. Vnútro penisu sa najskôr znecitliví a následne sa cez močovú rúru zavedie tenká trubička, ktorá má na konci svetlo a miniatúrnu kameru. Vďaka tejto metóde môže lekár určiť veľkosť prostaty a určiť miesto a stupeň poškodenia tkanív.
- Biopsia prostaty – Ak má lekár závažné podozrenie na rakovinu prostaty, vykoná biopsiu – odoberie vzorku podozrivého tkaniva z prostaty pomocou ihly. Bunky sa potom preskúmajú pod mikroskopom, čo umožní s istotou vyvrátiť alebo potvrdiť zhubné ochorenie.
Vážení páni, ak máte vac ako 50.rokov alebo pozitívnu rodinnú anamnézu rakoviny prostaty – NERISKUJTE . Požiadajte svojho všeobecného lekára o odporúčanie na preventívne urologické vyšetrenie alebo sa objednajte rovno u urológa. Zdravie je to jediné, čo naozaj máte.
Zdroj: urologia, mojaprostata, interklinik
Prečítajte si tiež: Muži majú strach; Aj muži majú svoje dni;
Túžite po pestrejších informáciách?
Spojte sa s nami:
- na Interklinik.sk nájdete všetko o nás
- na Facebooku je všetko pre fanúšikov
- na Flickr na vás prehovoria naše fotky
4 thoughts on “UROLÓG Neignorujte svoju prostatu”