Mať krásne biele a k tomu zdravé zuby je dnes snom asi každého. Dá sa realizovať s pomocou zubných lekárov a dentálnych hygienikov, vďaka ktorým je možné mať belšie zuby relatívne rýchlo..

Na žlté, zájdené a fľakaté zuby má vplyv veľa vecí, ale hlavne naša životospráva, rôzne pochutiny, bez ktorých si niektorí z nás nevedia predstaviť bežnú existenciu, ako káva, víno, čaj či cigarety. Ďalšími príčinami sú prekonané choroby, agresívne medikamentózne liečby, dedičné predpoklady či jednoducho náš vek.

Dva základné spôsoby, ako docieliť zosvetlenie zubov:

  • mechanický – ide predovšetkým o odstránenie menej odolných povrchových pigmentov, o očistenie zubov než o ich bielenie v pravom slova zmysle.
  • chemický – za pomoci účinnej látky dochádza ku zmene pigmentov vo vnútri povrchovej vrstvy zubnej skloviny.

Najznámejším prostriedkom mechanického odstránenia pigmentov sú abrazívne(brúsiace) zubné pasty s mikročasticami / napr. bikarbonát sodný/. Niektoré pasty môžu byť agresívne na obnažené krčky a spôsobiť precitlivenosť zubov – preto je vhodné poradiť sa s lekárom a dentálnou hygieničkou.

Účinnou mechanickou metódou je tiež takzvané pieskovanie – práškom zmiešaným s vodou a pod tlakom sa odstraňujú pigmenty z povrchu skloviny.

Mechanické spôsoby zosvetlenia zubov sú často úplne dostatočné, ale sú len prvou voľbou pred pristúpením k chemickému bieleniu zubov, ktoré je radikálnejšie k dosiahnutiu odtieňa chrupu. Na tento účel sa využívajú chemické látky ako napríklad peroxid vodíka.

Na našom trhu dostať množstvo viac či menej účinných produktov, počínajúc rôznymi pastami, prúžkami s gélom a bieliacimi perami.

Výhodou týchto produktov je ich jednoduchá dostupnosť vrátane cenovej. Väčšinou však nefungujú zďaleka tak efektívne, ako sľubujú reklamy. Výsledkom nekontrolovaného a prehnaného domáceho bielenia sú potom precitlivené zuby a poškodené ďasná.

 

 Pri chemickom bielení zubov je dôležité prísne dodržiavať stanovené stravovacie návyky,  pretože sa po ňom môže prejaviť vyššia citlivosť zubov na niektoré potraviny. Zuby po takomto bielení môžu dokonca citlivejšie reagovať na niektoré druhy potravín ako pred samotným bielením. Po chemickom bielení je nutné vyhýbať sa potravinám, ktoré obsahujú silné farbivá, vrátane tých prírodných. –  MUDr. Goran Hristovski , primár stomatológie, Interklinik

 

Domáce bielenie zubov

je určené pre dosiahnutie maximálneho bieliaceho účinku v krátkom čase. Po úvodnej návšteve zubára, počas ktorej je pacient oboznámení s aktuálnym stavom svojich zubov a skloviny – pokračuje v aplikácii bieliaceho prípravku v domácom prostredí.

Pred bielením je dôležité: odstránenie zubného kameňa, zbavenie sa povlaku a plaku, sanácia (odstránenie kazov) chrupu, vyliečenie zápalu ďasien.

Domáce bielenie zubov predstavuje najjednoduchšiu možnú metódu bielenia zubov. Bieliace sety sú tiež voľne predajné a možno ich zakúpiť v každej lekárni či drogérii. Pacient si doma vytvaruje gumové aplikátory, ktoré presne kopírujú zuby a do nich nanáša bieliaci gél.

Tieto gély odfarbujú pigmenty usadené v zube, nepôsobia mechanicky na zubnú sklovinu, ale komplexne na celý zub. Po nasadení na zuby gél obklopí rovnomerne celý chrup a nechá sa pôsobiť približne pol hodinu. Postup sa opakuje 2x denne.

Prvé viditeľné výsledky sa dostavia už za niekoľko dní. Potom sa pokračuje v bielenie ďalej, keď maximálna výsledky sú viditeľné za cca 2-3 týždne v závislosti na spôsobe a frekvencii bielenia.

Ordinačného bielenie

je bielenie na rovnakej princípe ako domáce bielenie s tým rozdielom, že stomatológ sníme odtlačok chrupu a potom vyrobí pryžový aplikátor v ordinácii. Zákazník tak dostane hotový aplikátor a bieliaci gél (v Interklinik používame Nite/Day White ACP od spoločnosti Philips/Discus Dental ). Postup je takmer zhodný s domácim bielením zubov. Táto metóda umožňuje pacientovi dosiahnutie kvalitných výsledkov s možnosťou vlastného dohľadu nad požadovanou belosťou zubov.

Riziko malých komplikácií

Bielenie zubov môže priniesť na niekoľko hodín po úkone, miernu citlivosť na tepelné vnemy, dotyk, prípadne žuvanie. Citlivejšie sa prejaví u ľudí s viditeľnými prasklinkami na sklovine, stopami abrázie či výplňami.

Aj keď sú ďasná chránené pre účinkom bieliacej látky, tá sa môže pomocou slín dostať v malom množstve až k nim a vyvolať krátkodobé podráždenie prejavujúce sa svrbením. Trvá takisto krátko a doznie bez prejavov.

Zubné korunky, výplne a iné opravy zubov nereagujú na bielenie. Prejaví sa to ich farebnou odlišnosťou. Výplne a korunky je potrebné po bielení vymeniť a farbu prispôsobiť k novej farbe (odtieňu) bielených zubov.

Bielenie zubov – Nite/Day White ACP

Predtým                  Potom

Nite/Day White ACP

 

 

 

 

 

 

Prečítajte si tiež: Snívanie v zubárskom kresle; Nebojsa, nebude to bolieť;

Zdroj/foto: interklinik

Túžite po pestrejších informáciách?

 

Share

2 thoughts on “AKO SA TO ROBÍ Biele zuby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *