Niekoľko odpovedí na otázky o prsníkových implantátoch, ktoré ste sa nemali koho spýtať…

 •  Čo je silikón?

V medicíne sa silikón používa na rôzne výrobky: sondy, katétre, časti injekčných ihiel a kardiostimulátorov, na výrobu chirurgických rukavíc i na krytie rán. V odbore chirurgie mäkkých tkanív sa silikónové implantáty používajú ako výplňové materiály pre úpravu telesných proporcií a tvarov.Prvý proces výroby silikónových polymérov bol patentovaný v roku 1958. Silikón alebo, ako ho nazývajú chemici, dimetylpolysiloxán, sa vyrába ako kremíkový elastomér, kremíkový gél a kremíkový olej. V silikónoch sa viaže kyslík s kremíkom rovnakým spôsobom ako v kameňoch a skle. Navyše sú metylové skupiny viazané na kremíkové atómy. Okrem amorfného kremeňa ako plniaceho a stabilizujúceho materiálu neobsahuje silikón žiadne ďalšie aditíva, zvlášť nie zmäkčovadlá.

 • Existujú rôzne typy implantátov?

Áno. K dispozícii je široký výber silikónových implantátov rôznych tvarov. Oblé implantáty bochníkovitého tvaru s nízkym alebo vysokým profilom, implantáty v tvare slzy alebo inak nazývané aj anatomické implantáty rôzných výšok profilu umožňujú individuálnu voľbu implantátov pri zväčšení či rekonštrukcii prsníka. Implantáty so štrukturovaným povrchom alebo s mikropolyuretánovým povrchom

 • Aké plniace materiály sa používajú?

Osvedčenými plniacimi materiálmi pre prsníkové implantáty sú už veľa rokov silikónový gél a fyziologický roztok. Implantáty plnené silikónovým gélom predstavujú vrchol vyspelosti techniky v oblasti náhrady mäkkých tkanív. Takýto silikónový gél má „pamäťový efekt“, čo znamená, že po deformácii sa gél vždy vráti do svojho pôvodného tvaru. Veľmi verne imituje prirodzený prsník, čo sa týka pocitu a pohybu. Implantát prsníka rozpolený na dve časti naplnený silne kohéznym vysoko priečne zosieťovaným silikónovým gélom.

 • Prečo existujú rôzne povrchy implantátov?

Prirodzenou reakciou organizmu sa okolo všetkých cuzích telies v tele vrátane implantátu tvorí puzdro – kapsula. Toto puzdro sa môže okolo implantátu sťahovať a zmenšovať. Tak môže dôjsť k deformácii implantátu, čím sa mení tiež tvar prsníka. Puzdro môže byť veľmi tvrdé a spôsobovať bolesť. Táto komplikácia sa odborne nazýva kapsulárna kontraktúra. Miera výskytu kapsulárnej kontraktúry je úmerná okrem iného aj povrchu implantátu.

Na prvé implantácie v šesťdesiatych rokoch sa používali implantáty s hladkým povrchom. Od polovice sedemdesiatych rokov až dodnes sa používajú implantáty so štruktúrovaným povrchom alebo s povrchom z mikropolyuretánovej peny. Implantáty so štruktúrovaným povrchom vykazujú veľmi nízke percento kapsulárnych kontraktúr v porovnaní s implantátmi hladkými.

 • Sú implantáty bezpečné?

Už vyše 30 rokov je bezpečnosť a spoľahlivosť implantátu neustále preukazovaná štúdiami a skúsenosťami. Všade v Európe nariaďujú smernice pre lekárske materiály jasné kritériá bezchybnosti. Vývoj, materiály, výroba, sterilizácia a balenie podliehajú veľmi prísnym normám.

 Existujú však výnimky, ako nedávny prípad francúzskej spoločnosti Poly Implant Prothese (PIP). Firmu PIP  zatvorili, keď sa rozšírili obavy z nezvyčajne vysokého počtu prípadov, prasknutia nimi vyrábaných implantátov. Vyšetrovaním sa zistilo, že spoločnosť používala na ich výrobu lacný priemyselný silikón, ktorý abnormálne zvyšuje riziko ich roztrhnutia.

 

 • Zmení implantát moju fyzickú podobu?

Áno. Správne zvolený prsníkový implantát vytvára veľmi prirodzený tvar. Zväčšenie prsníkov zmení váš vzhľad podľa vašich konkrétnych prianí.

 • Existujú rôzne chirurgické postupy?

Áno. Všetko konzultujte so svojím plastickým chirurgom. Iba váš lekár je schopný plne vás informovať o rozdieloch v operačnej technike a postupe.

 • Aké rezy sa používajú pri zväčšení prsníkov?

Okrem rezu v podpažnej jamke (axilárny prístup) alebo okolo dvorca bradavky je najčastejšie používaným postupom rez v podprsníkovej ryhe.

 • Kde je implantát umiestnený?

Pri zväčšení prsníka je implantát uložený buď priamo pod tkanivom žľazy (subglandulárne), alebo pod prsným svalom (subpektorálne/ submuskulárne). Lekár vám najlepšie poradí, ktoré umiestnenie bude pre vás najlepšie. Implantáty s prirodzene mäkkým kohezívnym silikónovým gélom možno uložiť subglandulárnei submuskulárne tak, aby vytvarovali vaše telo prirodzeným spôsobom.

 • Je po augmentácii možná prevencia karcinómu prsníka?

Implantáty nie sú prekážkou pre vyšetrenie prsníka. Moderné vyšetrovacie metódy ako mamografia, sonografia, CT a MRI umožňujú včas diagnostikovať nádory i u pacientiek s prsníkovými implantátmi.

 • Majú implantáty vplyv na riziko rakoviny prsníka?

Z rozsiahlych štúdií vyplynulo, že ženy s prsníkovými implantátmi nemajú zvýšené riziko ochorenia rakovinou prsníka v porovnaní so ženami bez prsníkových implantátov. Prsníkový implantát nemá žiadny vplyv na vznik rakoviny prsníka. Zvýšené riziko nebolo dokázané ani u pacientiek s prsníkovými silikónovými  implantátmi ani pri testoch na zvieratách. Vedci hovoria o teoretických rizikách.

 • Je zvýšené riziko autoimunitného ochorenia u žien so silikónovým implantátom?

Nie. Medzi implantátom plneným silikónovým gélom a autoimunitnými ochoreniami nebola dokázaná žiadna súvislosť.

 • Môže silikónový gél presakovať cez obal implantátu?

Na rozdiel od predchádzajúcich generácií implantátov sa môžeme stretnúť so zanedbateľnými stopami gélu v spojivových tkanivách iba vo výnimočných prípadoch. Toto vylepšenie je dané kvalitou obalu implantátov a konzistenciou silikónového gélu – jeho kohezivitou.

 • Ako dlho implantát vydrží?

Každý organizmus reaguje na cudzie telesá individuálne. Štúdie v minulosti všeobecne dokázali priemerne 10-ročnú životnosť prsného implantátu.Vďaka moderným technológiám je v súčasnosti životnosť implantátov oveľa dlhšia.

 • Ako často chodiť na kontroly?

Implantát by váš lekár mal skontrolovať aspoň 1 x ročne.

 • Pas a dokumentácia k implantátu

Po operácii dostanete od svojho lekára pas k implantátu. Noste ho láskavo všade so sebou, aby informácie ohľadne typu a veľkosti implantátu boli kedykoľvek k dispozícii. Informujte každého lekára, ktorý vás vyšetruje.

 • Ako sa pripraviť na rozhovor s lekárom pred operáciou

Pýtajte sa na všetko, čo chcete vedieť. Pripravte sa na pohovor tak, že si zostavíte zoznam otázok. Preberte tieto otázky so svojím lekárom. Je veľmi dôležité, aby ste sa rozhodli sama ešte predtým, než podstúpite operáciu.

 

Prečítajte si tiež: Interklinik-implantáty, Príručka plastickej chirurgie;

Zdroj: polytech, interklinik

Túžite po pestrejších informáciách?

Share

One thought on “AKO SA TO ROBÍ Implantáty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *