Rakovina kŕčka maternice je zvyčajne bezpríznakové ochorenie. Je to takzvaná tichá choroba. Vo väčšine prípadov prejde aj niekoľko rokov, kým sa z neliečených predrakovinových lézií vyvinie nebezpečný cervikálny karcinóm.

Pri rakovine kŕčka maternice sa ako preventívne opatrenie používa cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice. Pravidelná účasť na cytologickom vyšetrení umožňuje včasnú a úspešnú liečbu.

Zavedením rutinného cytologického vyšetrenia sa v mnohých krajinách sveta dosiahli výrazné úspechy. Pravidelné cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice je najúčinnejší spôsob diagnostiky zmien na sliznici krčka maternice, ktoré môžu byť včasnými prejavmi rakoviny kŕčka maternice.

Aj ked samotné vyšetrenie nezabráni vírusovej infekcii, dajú sa pri ňom zistiť včasné štádiá ochorenia, na základe ktorých je možné ženu rýchlo, ľahko, a často aj úspešne liečiť.

 

MÝTUS: Rakovina krčka maternice sa dá odhaliť, až keď je neskoro. FAKT: Pravidelné cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice je najúčinnejším spôsobom prevencie vzniku rakoviny krčka maternice. Zmeny na krčku maternice sa dajú odhaliť a liečiť v rôznych štádiách vývoja…

 

Ako sa robí cytologické vyšetrenie

Pri cytologickom vyšetrení gynekológ urobí odber biologického materiálu z kŕčka maternice. Pomocou špeciálnej kefky sa šetrne odoberie niekoľko buniek z povrchu kŕčka maternice. Odobraté bunky sa vyšetria pod mikroskopom, pričom sa v nich zisťujú prípadné zmeny. Ak sa u vás zmeny potvrdia, gynekológ sa s vami porozpráva o ďalšom postupe a možnej liečbe.

Ako často by ste mala absolvovať cytologické vyšetrenie

Je dôležité absolvovať pravidelné, každoročné cytologické vyšetrenie. Aj keď ho niektoré ženy považujú za trochu nepríjemné, či nedôstojné, obyčajne je nebolestivé, veľmi jednoduché a rýchle.

Cytologické vyšetrenie pomohlo zachrániť život mnohým ženám, pretože sa ochorenie zachytilo v rannom štádiu. Nezabúdajte preto na pravidelné vyšetrenia, ktoré vám pomôžu chrániť sa pred vznikom rakoviny krčka maternice.

Abnormálne výsledky cytologického vyšetrenia

Abnormálne výsledky cytologického vyšetrenia sú pomerne časté a nemusia automaticky znamenať, že máte rakovinu kŕčka maternice. Mierne bunkové zmeny sa totiž často spontánne vyliečia.

Ak sa u vás pri cytologickom vyšetrení zistia abnormality buniek kŕčka maternice, váš gynekológ vám pravdepodobne odporučí zopakovanie tohto vyšetrenia, prípadne liečbu.

Ak sa chcete dozvedieť viac, porozprávajte sa so svojim gynekológom.

Cervikálny karcinóm (rakovina kŕčka maternice) je významným zdravotným problémom na globálnej ako aj na európskej úrovni, a zároveň závažnou zdravotnou, psychickou a sociálnou záťažou žien po celom svete. Cervikálny karcinóm je druhou najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny a treťou najčastejšou príčinou úmrtí žien vo veku od 15 do 45 rokov. Každý rok sa cervikálny karcinóm v Európe diagnostikuje u približne 60 tisíc žien, pričom táto diagnóza zároveň zapríčiňuje 30 tisíc úmrtí. Na Slovensku sa každoročne diagnostikuje rakovina kŕčka maternice u približne 530 žien a 200 žien v dôsledku tohto ochorenia zomiera.

 

Zdroj/autor: gsk, interklinik

Prečítajte si tiež: strach z gynekológa; Pripravte sa na gynekológa;

Túžite po pestrejších informáciách?

 

 

Share

5 thoughts on “AKO SA TO ROBÍ Cytologické vyšetrenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *