chemický peeling tváre - interklinik bratislava

Chemický peeling je metóda estetickej dermatológie, pri ktorej je na pokožku aplikovaná ovocná kyselina, najčastejšie kyselina glykolová v rôznej koncentrácii. Ošetruje sa najmä tvár, výstrih (dekolt), chrbát, stehná, predlaktia a chrbty rúk.

 Výsledkom je zlepšenie

 •  stavu akné a mastnej pokožky
 • zjemnenie  povrchu a  zmenšenie pórov
 • sploštenie jaziev
 • lepšia hydratácia
 • zblednutie pigmentových škvŕn
 • vyhladenie jemných povrchových vrások
 • a celkovo jasnejší vzhľad pokožky.

Chemický peeling je veľmi účinná metóda ovplyvňovania stavu pokožky. Pôsobením kyselín sa odlúpnu povrchové či hlbšie vrstvy kože. Nasleduje proces hojenia, kedy sa odlúpnuté bunky kože nahrádzajú novými.

Pleť má po zahojení viditeľne lepšie obnovenú štruktúru. Dochádza k vyhladeniu vrások. Pleť je vyrovnaná, jemnejšia, hydratovaná a odstránia sa prejavy akné a pigmentácie.

 Čo je kyselina glykolová

Kyselina glykolová je jedna z ovocných kyselín, ktorá sa získava z cukrovej trstiny. Napomáha uvoľňovať a odstraňovať vrstvu odumretých kožných buniek a optimalizuje bunkovú obnovu pokožky.

Vplyvom jej pôsobenia na pokožku dochádza k zosvetleniu pleti, zmenšeniu pórov, zvýšenej hydratácii a pružnosti.

Pri pravidelnom používaní dochádza k vyhladeniu vrások, jazvičiek po akné, alebo odstráneniu nežiaducich pigmentácii. Použitie prípravku s kyselinou glykolovou je vhodné pre suchú, vráskavú, mastnú, či aknóznu pokožku.

 Čo je chemický peeling kyselinou glykolovou

Peeling kyselinou glykolovou je špeciálna efektívna metóda omladzovania kože profesionálne vykonaná lekárom.

Ide o kontrolovaný proces odstraňovania povrchových kožných buniek, ktorého výsledkom je lepší vzhľad kože. Na tvár je aplikovaný roztok s koncentrovanou kyselinou glykolovou.

Po krátkej dobe je chemicky neutralizovaný špeciálnym roztokom a tým je ošetrenie ukončené. Pokožka sa stáva na pohľad hladšia, žiarivejšia, pevnejšia a zdravšia. Nedochádza pri nej k toxickému pôsobeniu na bunky, ako pri predtým používaných chemikáliách ( napr. kyselina trichloroctová, phenol, kyselina salicylová a pod.).

 Variácie peelingových roztokov

 •  20%  koncentrácia kyseliny glykolovej – najjemnejší peeling, vhodný pre citlivú pleť so sklonom k akné, ktorá sa ešte s chemickým peelingom nestretla.
 • 30%  je vhodný pre citlivú pleť s akné a drobnými vráskami, najvyššia koncentrácia, ktorú sa doporučuje pre pleť, ktorá sa ešte neprešla chemickým peelingom kyselinou glykolovou.
 • 40%  peeling je ešte silnejší, používa sa až po skúsenostiach s 30% peelingom, doporučuje sa pre pleť s jemným až stredným akné, jemnými vráskami a zničenú pleť vplyvom prostredia.
 • 50% peeling je silný, používa sa po skúsenostiach so 40 percentným roztokom, doporučuje sa pre pleť so stredným až silným akné, vráskami, pleť zničenú slnečným žiarením a ostatnými poškodeniami.
 • 70% je najsilnejší peeling pri ktorom je nutná opatrnosť. Nepoužíva sa na peeling tváre a dekoltu, doporučuje sa aplikovanie na miesta pod výstrihom.

 Pre koho je vhodný chemický peeling

Ak chcete vedieť, či je pre vás peeling kyselinou glykolovou vhodný alebo dokonca nutný, navštívte kožného lekára – dermatológa a preberte s ním vaše želania. Táto konzultácia je veľmi dôležitá, váš lekár získa potrebné informácie a môže rozhodnúť, či je pre vás peeling vhodný a v koľkých procedúrach. Rovnako vám navrhne, ktoré prípravky budú pre vašu pleť najvhodnejšie.

Upozornite lekára, aké očakávate výsledky po ošetrení a za akú dlhú dobu. Pohovorte si o tom, či je pre vás akceptovateľná dlhšia (prípadne ako dlhá) doba hojenia.

Intenzívnejšie ošetrenie s väčším efektom je vždy sprevádzané dlhšou dobou hojenia, naopak menej intenzívne povrchové ošetrenia sú sprevádzané kratšou dobou hojenia, ale žiadanému efektu je ich potrebný väčší počet).

 Ako bude pokožka vyzerať bezprostredne po peelingu

Pokiaľ vám bude vykonaný povrchový peeling, bude pokožka ružová až červená a následne na to sa bude mierne olupovať. Toto olupovanie je možné skryť mejkapom.

Po prevedení stredne hlbokého peelingu môže začervenanie pretrvávať až 14 dní a olupovanie bude výraznejšie. Môže dôjsť k prechodnému opuchu či vytvorení povrchovej chrasty.

Dohodnite sa, aký stupeň ošetrenia je pre vás prijateľný, a za ako dlho sa musíte vrátiť k svojim denným povinnostiam ( druhý deň, za niekoľko dní ).

Čomu sa treba pred ošetrením peelingom vyvarovať

Depilácia alebo epilácia. Kozmetické masky na tvár. Iné druhy chemických peelingov, alebo dermabrázia. Farbenie vlasov chemickými prípravkami, trvalá ondulácia. Lokálna aplikácia prípravkov s obsahom derivátov kyseliny vitamínu A . Užívanie isotretinoinu (Roaccutane).

Pri aktívnom herpes simplex, vírusových bradaviciach v mieste peelingu. Zákrok sa nevykonáva v tehotenstve.

Po absolvovaní ošetrenia chemickým peelingom je nevyhnutné vyhýbať sa slnečnému žiareniu a opaľovaniu v soláriu.

Zdroj/autor: interklinik, youtube, ezv

Chemický peeling – Interklinik 

 

Prečítajte si: Ako vznikajú vrásky; Vybieľte sa; Ako sa žehlí tvár;

 Túžite po pestrejších informáciách?

Share

10 thoughts on “AKO SA TO ROBÍ Chemický peeling

 1. Dobry den chcela by som si dať odstraniť pehy na tvari.Mam ich od 12 roku a teraz mam 35 dostala som ich zo slnka.Chcela by som sa informovať či by som mohla normalne pracovať a davať si make-up.Ci je potrebne ist ku kožnej lekarke,alebo to nie je treba.Chcem použiť chcemicky peeling.Za odpoved vam vopred Dakujem .

  1. Dobrý deň Andrea, najlepšie bude, keď navštívite najskôr svoju kožnú lekárku a po vypočutí
   jej názoru sa rozhodnete, či sa objednáte na našej recepcii (+421 2 68 23 09 20 alebo 0917 40 63 75 )
   na konzultáciu s našou dermatologičkou. Spolu sa potom rozhodnete, akým spôsob vyriešite váš kožný problém.
   Ďakujeme za priazeň a tešíme sa na návštevu.

 2. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať za chemický pílling v mojom prípade. Mám už dlhodobo pigmentované škvrny na tvári. Odporúčali mi aby som si dala chemický píling na tvár. Čítala som o viac variantov. Ktorá by bola vhodná pre tak silnú pigmentáciu a koľko stojí jedna dávka.
  S pozdravom
  Monika

  1. Monika,
   bez konzultácie Vám ťažko môže doktorka odporučiť spôsob peelingu
   Vašich pigmentových škvŕn.
   Objednajte sa prosím na našej recepcii (TEL: +421 2 68 23 09 20; +421 917 40 63 75)
   O chemickom peelingu sa dozviete viac aj na našej webovej stránke.
   Ďakujeme za priazeň a tešíme sa na návštevu.

  1. Dobrý deň Kristína…
   nepíšete síce kde ste boli u dermatogičky na peelingu :-), ale: Ano toto je uplne prirodzena reakcia po peelingu. Cervenanie zmizne, avsak bolo by vhodne natierat si pokozku hojivymi ucinkami. Najlepsi je asi CICALFATE – http://goo.gl/h3cM0H
   Ďakujeme za priazeň a tešíme sa na prípadnú návštevu.
   Na nezáväznú konzultáciu, prípadne osetrenie na oddelení Dermatologie Interklinik sa môžete objednat na tel. čislach: +421 2 68 23 09 20 alebo 0917 40 63 75

 3. Dobrý deň,ja by som sa chcela opýtať ako môžem používať kyselinu glykolovú ne pleť prírodným spôsobom.Počula som,že ju obsahuje cukrová trstina alebo ananás.Takže to si môžem vyrobiť peeling z cukru a bude obsahovať kyselinu glykolovú? Alebo si mám umyť pleť ananásovou šťavou?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *